Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Najlepsze projekty architektoniczne wyróżnione. Robią wrażenie! Projekt Roku 2023

2023-03-16 | Autor: AK
Źródło: StolarkaVIP


Jeszcze nie tak dawno urządzanie wnętrz rozumiane było przez inwestorów jako aranżacja przestrzeni, przy wykorzystaniu akcesoriów dekoracyjnych i designerskiej stolarki meblowej. Faktem jest, że nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnych pomieszczeń nieposiadających odrębnego stylu, nadanego im aż po ostatni szlif, z uwzględnieniem dominujących na rynku trendów czy indywidualnych preferencji. Warto jednak pamiętać, że w praktyce cały proces zaczyna się dużo wcześniej.

Wybór pomysłowej, funkcjonalnej i minimalistycznej, a zarazem efektownej stolarki jest bardzo ważny. Okna, drzwi, rolety czy bramy stanowią niekwestionowany element designu, potrafiący całkowicie odmienić każdy budynek. Dlatego co roku wybieramy najciekawszy Projekt Roku, mając na uwadze, że okna i drzwi to tak naprawdę „oczy” każdego domu.

Celem konkursu jest wyróżnienie najlepszych rozwiązań architektonicznych, czyli najładniejszych projektów domu, willi, obiektów przemysłowych opracowanych i zrealizowanych przez pracownię architektoniczną, która wykorzystała najlepsze okna, drzwi, bramy, szkło czy techniki osłonowe i techniki montażowe zastosowane w konkretnym projekcie” – mówi Grzegorz Cendrowski, organizator programu, Prezes Stolarki VIP.

Projekt Roku to konkurs, który wykracza poza ocenę estetyczną, poddając refleksji funkcje designu, ekologii, funkcjonalności, trwałości czy energooszczędności stolarki budowlanej. Po raz pierwszy Kapituła Programu wyszła poza ramy konkursu, skupiając swoją uwagę na przestrzeni wypoczynkowej, czyli ogrodzie, który jest przedłużeniem domu.  

Gala VIP odbyła się pierwszego dnia konferencji branżowej, która miała miejsce w dn. 23-24 lutego 2023 r, a towarzyszyło jej wręczenie nagród m.in. w konkursie PROJEKT ROKU 2023 organizowanym przez Stolarka VIP. Do zamku w Gniewie zjechało się około 170 gości, w tym liczni przedstawiciele producentów stolarki otworowej, dostawcy komponentów oraz salonów stolarki, a także dziennikarze i architekci. W obecności tak znakomitych gości ogłoszono werdykt Kapituły. Poznajmy je:

Circle Wood House – projekt pracowni Mobius Architekci, nagrodzony w kategorii „Wille i Rezydencje”

Budynek o powierzchni 400 m2, zlokalizowany w podwarszawskim Izabelinie, powstał na działce gęsto porośniętej sosnowym lasem. Aby domownicy mogli jeszcze bardziej zanurzyć się w naturalny krajobraz puszczy Kampinoskiego Parku Narodowego, pracownia Mobius Architekci zaprojektowała duże przeszklenia, wykorzystując rozwiązania firmy Aluprof. „Bez wątpienia wielkogabarytowe przeszklenia odgrywają ważną funkcję w kształtowaniu estetyki projektowanych przez nas budynków. Dużą wagę przykładamy również do materiałów elewacyjnych” – przyznaje Przemek Olczyk.

Do realizacji ściany fasadowej domu, jak również świetlika dachowego, projektanci zdecydowali się wykorzystać semistrukturalną fasadę słupowo-ryglową MB-SR50N EFEKT, dającą szerokie możliwości w kwestii wyboru profili, kształtowników oraz szklenia. Specjalny system mocowania szyb do słupów i rygli pozwolił na uzyskanie od zewnątrz jednolitej szklanej ściany, podzielonej pionowymi i poziomymi liniami, o szerokości zaledwie 2 cm.
W obiekcie wykorzystano również aluminiowe drzwi panelowe z bocznym naświetleniem, a dopełnieniem realizacji są okna oraz witryny stałe w systemie MB-86 SI, charakteryzującym się świetnymi parametrami izolacyjnymi.  Natomiast duża brama garażowa firmy Hörmann współgra z drewnianą elewacją, która przeciąga wzrok. Za wykonanie stolarki w obiekcie odpowiadała firma Bausan z Torunia.

Dom  Czteroczłonowy – Gray House – projekt pracowni VISION HOME, nagrodzony w kategorii „Wille i Rezydencje”

Projekt inny niż dotychczasowe, gdyż warunki MPZP i okolica wymusiły zastosowanie dachów spadzistych. Architekt Przemysław Lisiecki zdecydował się na połączenie czterech przesuniętych względem siebie brył, z których każda mieści inną funkcję. W jednej części mamy przestrzeń dzienną połączoną z kuchnią. Druga stanowi część prywatną, czyli sypialnie i łazienki. W związku z charakterem pracy inwestora wydzielono również cześć biurową. Ostania bryła to garaż i pomieszczenia gospodarcze.  

Dom zbudowany został w technologii prefabrykowanej drewna klejonego HBE firmy Konsbud.Konstrukcja budynku powstała w 9 dni, a podczas wykończenia zastosowano wiele ekologicznych rozwiązań. W konstrukcji budynku zamontowano nowoczesne, energooszczędne okna i drzwi drewniane firmy Słowińscy. W części dziennej architekt zaprojektował duże przeszklenia, które rozjaśniają wnętrza, wpuszczając do nich maksymalną ilość cennego, naturalnego światła. Dzięki temu połączono salon z przydomowym tarasem i ogrodem. Okna drewniane THERMO92 doskonale izolują i zapewniają optymalną temperaturę wewnątrz pomieszczeń, a także współgrają w środku z drewnianymi ścianami. Za doradztwo w doborze stolarki, dostawę i montaż odpowiadała firma MStudio z Łodzi – Rekomendowany Salon Okien I Drzwi.

Wisząca Stodoła – projekt pracowni Inostudio Architekci, nagrodzony w kategorii „Wille i Rezydencje”

Luksusowa willa w górach ze strefą „domu" oraz strefą SPA, saunami: fińską, japońską, jacuzzi oraz siłownią w Ustroniu zachwyca położeniem. Z jednej strony dom otacza dolina, z drugiej góry Równica i Czantoria, a pośrodku działki ciągnie się szpaler drzew. Inwestorzy chcieli mieć duży dom, dlatego architekt zdecydował, że jedna jego część zostanie wyniesiona na drugi poziom.

Ten zabieg podyktowany był dwoma przesłankami. Pierwsza z nich to widoki. Z piętra można oglądać okolicę z innej perspektywy, pojawiają się widoki niedostępne z kondygnacji parteru. Druga przesłanka, typowo praktyczna, to naturalne zadaszenie wejścia oraz części tarasu.

Przyglądając się całemu projektowi, zauważamy, że szkło odgrywa w nim bardzo ważną rolę. Zastosowano bardzo duże przeszklenia, w tym aż trzy HS o szerokości ponad 17 m. Całość stolarki została wykonana w oparciu o systemy Schüco przez firmę Awilux Polska. Za doradztwo w doborze stolarki, dostawę i montaż odpowiadała firma Finestre z Katowic – Rekomendowany Salon Okien I Drzwi.

SuntechLife – projekt firmy Inteligentny Budynek Polska, nagrodzony w kategorii „Outdoor&Living”

Ogród powinien spełniać przede wszystkim funkcję wypoczynkową. Doskonale rozumieją to pomysłodawcy koncepcji SuntechLife. Dlatego stworzyliśmy miejsce, w którym wypoczywają, pracują, a także przyjmują znajomych i rodzinę. Wszyscy pokochali ten styl. A dlaczego?

„Inteligentne pergole mogą zmienić życie w betonie na życie w stylu SuntechLife – w bliskości z naturą. Żelbetowy sufit zastępuje wodoszczelny lamelowy dach, który na nasze życzenie rozsuwa się i otwiera widoki na niebo. Masywne, betonowe ściany przekształcają się w przesuwane szyby, które pozwalają nam podziwiać cuda fauny i flory. Twarda podłoga staje się aksamitnie miękkim dywanem z naturalnej trawy czy tarasem pachnącym prawdziwym drewnem. Pełna drażniących zapachów kuchnia przeistacza się w palenisko na świeżym powietrzu, a wisienką na torcie jest łazienka pod gołym niebem i relaksująca kąpiel w wannie SPA” – mówi Grzegorz Stępniewski, prezes Inteligentny Budynek Polska.

Luksusowa pergola ogrodowa Suntech z rozsuwanym dachem w połączeniu z systemem ogrzewania, nagłośnienia i szklanych ścian przesuwnych to pakiet ALL INCLUSIVE, z którego można korzystać przez cały rok.

Wszystkie nagrodzone projekty to z pewnością radość i duma zarówno architektów, jak i wykonawców, ale także inspiracja dla tych, którzy marzą o swoim domu, wspaniałym wystroju, komforcie mieszkania i funkcjonalności pomieszczeń. Estetyka, prestiż, energooszczędność, design, architektura i komfort życia i mieszkania – to z pewnością najlepsze określenia dla wszystkich wyróżnionych projektów i rozwiązań.

 

Przeczytaj także

Aplikacja CRM dla branży stolarki – innowacja w budowaniu relacji z klientem

W wysoce konkurencyjnym środowisku kluczowym aspektem prowadzenia działalności jest koncentracja na skutecznym zaspokajaniu potrzeb klientów. Obecnie jest to podstawa przetrwania i rozwoju firmy. Dlatego zastosowanie innowacyjnych technologii, narzędzi i rozwiązań informatycznych pozwala znacząco usprawnić prowadzenie biznesu oraz poprawić działalność operacyjną...

Okna Schüco z PVC-U z surowców odnawialnych i wtórnych

Firma Schüco wprowadziła do swojej standardowej oferty profile z PVC-U z zawartością materiału z recyklingu oraz biomasy pochodzenia roślinnego. Obecnie około 36% profili w systemie Schüco LivIng zawiera od 25 do 75% surowca wtórnego, a wartości te będą stopniowo zwiększane....

Nasi partnerzy