Menu
Pierwsze w historii Forum Eksporterów Stolarki Budowlanej
Na trudne czasy, gdyż takie już nastały, najlepszą receptą jest spotkanie z ekspertami i powiedzenie sobie kilku słów prawdy a) o gospodarce w Polsce, b) o gospodarce w Unii Europejskiej, c) o słabej koniunkturze w eksporcie, d) o nowym rynkach zbytu, gdzie obostrzenia unijne są niepotrzebne, e) o sytuacji sektora MŚP, który ma się bardzo średnio, f) o możliwych przejęciach i upadłościach firm, g) o zagrożeniach i faktycznych możliwościach rozwoju, eksportu, optymalizacji (również zatrudnienia), automatyzacji, w tym oczywiście dynamicznego wprowadzania modułów sztucznej inteligencji.
I Forum Eksporterów Stolarki Budowlanej tuż, tuż, wrzesień 2024!
„Koszt produkcji samochodów elektrycznych jest średnio o 40-50 proc. wyższy niż w przypadku aut z napędem spalinowym. Zdaniem dyrektora generalnego koncernu Stellantis wyścig w obniżaniu kosztów może doprowadzić do poszukiwania dostawców w takich krajach jak Indie, Turcja, Maroko czy Meksyk. Oznacza to falę bankructw dla dostawców z Europy, a wiele takich firm już teraz ogłasza masowe zwolnienia… Obecnie nie uczestniczymy już w wyścigu o ekologiczną transformację, a w wyścigu o cięcie kosztów. Dla dostawców części motoryzacyjnych oznacza to gigantyczne obciążenie”. (interia.pl). Czy coś nam to mówi? Czy zgadzacie się Państwo z takim stanem rzeczy?
Dlaczego przywołujemy ten cytat? Dlatego, że nasza branża w dużej mierze oparta jest o komponenty zachodnie albo takie, które mogą bardzo zdrożeć, a popyt na okna i drzwi nie musi wzrosnąć, marże mogą się nawet zmniejszyć. Tego należy się obawiać, dlatego trzeba działać zdecydowanie i szybko.
Czy wiemy, dokąd zmierzamy? Czy wiemy, kim jest nasza polska i zagraniczna konkurencja? Czy wiemy, gdzie (w jakim kraju) są najlepsze dochody z eksportu i dlaczego? Czy wiemy, jakie certyfikaty będą obowiązywały dla eksporterów? W końcu czy wiemy, gdzie, jak i dlaczego inwestować?
Jedni producenci martwią się spadkami w eksporcie, inni spadkami w sprzedaży w Polsce, a jeszcze inni myślą, jak przetrwać, a może nawet jak sprzedać swoją firmę, zanim zaczną się jeszcze poważniejsze problemy. Bardzo duża podwyżka cen energii, która wkrótce wejdzie w życie, niepewność związana z nadchodzącymi wyborami do parlamentu EU, a także brak wystarczających środków na subsydiowanie modernizacji wysoko energetycznych budynków (w tym także biurowców) w Polsce, ale także całej Europie i marazm popytowy – to wszystko nie sprzyja nowym inwestycjom i dobrym nastrojom, tak wśród branży, jak i wśród konsumentów.
Pytanie brzmi nie kiedy, ale jak długo potrwa recesja i w konsekwencji spadek sprzedaży produkcji budowlanej, w tym stolarki? Czy eksport zdoła to zrównoważyć? Może, ale z pewnością tylko tym, którzy eksportują. Kogo zapraszamy? Kadrę właścicielską i menadżerską, w tym prezesów, dyrektorów i ekspertów od eksportu. Zapraszamy eksporterów, ale także tych, którzy chcieliby zacząć eksportować. Kiedy się spotykamy? We wrześniu 2024 r., w tym samym miejscu, co rok wstecz, w Hotelu Lamberton w Ołtarzewie k/Warszawy.
Zainteresowanych udziałem w I Forum Eksporterów Stolarki Budowlanej już dziś zapraszamy do kontaktu pod nr telefonu: 531 561 202 lub mailowo pod adresem: forum@stolarkavip.pl