Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Nie czy, ale kiedy może zabraknąć na rynku aluminium?

2022-04-10 | Autor: gec consulting
Źródło: gec consulting

Niedobór aluminium to globalny problem, którego końca nie widać. Nie czy tylko kiedy zabrkanie aluminium i komu w pierwszej kolejności. Małe firm muszą mieć się na baczności, gdyż to własnie one są najbardziej narażone na wielkie flutkuacje cenowe i braki asortymentowe.
Ponieważ aluminium jest elementem przedmiotów codziennego użytku, od opakowań żywności i puszek po piwie po iPhone'y i samochody, nie wspominając oczywiście przemysłu zbrojeniowego, w tym lotnictwa. To, co dzieje się na rynkach, ma wpływ na inflację i kieszenie konsumentów. Koszty energetyczne wytwarzaniam aluminium sięgają ok. 40 proc. należy się więc liczyć z ryzykiem obniżonej podaży  zwłaszcza, że jak wiadomo Chiny starają się ograniczyć jego produkcję ze względu na skutki dla środowiskp naturalne.Cytat (Bankier.pl): Ten surowiec będzie drożał. "Nieograniczony potencjał i duże, ciagle rosnące podwyżki".
Ekonomiści Goldman Sachs, w związku z pogłębiającym się deficytem aluminium na światowych rynkach, podnieśli 12-miesięczną prognozę ceny aluminium do 4 tysięcy dolarów za tonę. Jak podano w komunikacie, analitycy podwyższyli także spodziewane średnie ceny na lata: 2022 (do 3.450 USD/t), 2023 (do 3.850 USD), 2024 (do 4.500 USD/t) i 2025 (do 5.000 USD/t).

2 kolejne cytaty: "Już w roku ubiegłym skoczył o 26% do około 2500 dolarów za tonę, co jest jednym z najwyższych wyników na Londyńskiej Giełdzie Metali. Goldman Sachs Group Inc. jest jednym z tych, którzy spodziewają się większych zysków, prognozując rekordowe ceny powyżej 3000 USD do końca przyszłego roku".
"Ceny aluminium na LME również ostatnio zanotowały wyraźny wzrost. Cena kontraktu trzymiesięcznego wzrosła z 2915,5 dol. 7 października do 3180 dol. 18 października". Jednocześnie „Handelsblatt” niedawno opublikował informację, że niemiecki przemysł motoryzacyjny obawia się, że w styczniu może zabraknąć aluminium do produkcji aut? Inwestycje w ten przemysł muszą być bardzo przemyślane i sotrożne, gdyż bez zabezpieczenia sobie żródeł dostaw ciężko będzie planować sprzedaż gotowych wyrobów i to bez względu na branżę, a jakiej działmy, w tym oczywiście branży budowalnej.To cytaty z końca 2021 i początku 2022, Goldman Sachs już sie pomylił o 25%, gdyż ostatni (21 marca) cena tego metalu osiagnęła poziom 3700 dolarów za tonę, chociaż spadła oststnio do poziomu 3400 dolaró/t, ale na koniec roku może przekroczyć nawet 4000 USD/t. Co przyneisie przyszłość - raczej zdecydowanie zapotrzebowanie na alumium przekroczy podaż, będą poważne ograniczenia, będą wyższe ceny, będzie się działo. Trzeba się przygotować na powżane perturbacje rynkowe, dlaczego?

Czy okna, aluminiowe, fasady i witryny z aluminium, ale także rolety i żaluzje staną się luksusem? Biorąc pod uwagę ogromne podwyżki cen aluminium i szkła w oststnich miesiącach, wiele firm, wielu inwestorów będzie miało problem z akceptacją dużow iększych kosztów na dziś i dużej niewiadomej na jutro. Czy tylko bogaci będą mogli sobie na to pozwolić?

Rio Tinto zrywa z rosyjskim biznesem. Aluminium jeszcze podrożeje? Brytyjsko-australijski Rio Tinto Group – trzecia co do wielkości międzynarodowa firma wydobywcza i metalurgiczna na świecie – zerwie wszelkie powiązania handlowe z Rosją.

– Jeśli Rio Tinto ograniczy wspólne dostawy przez Rusal, może to pogłębić kryzys na rynku aluminium – ocenia Peter O'Connor, analityk w firmie wydobywczej Shaw & Partners. W trakcie notowań 7 marca, cena aluminium podczas handlu na Londyńskiej Giełdzie Metali odnowiła swoje historyczne maksimum - 4026,00 dolarów za tonę.„Jeśli spojrzeć na zapasy większości metali na LME, to widać, że są one obecnie na relatywnie niskich poziomach albo w trendzie spadkowym. A nawet jeśli zapasy metali są na poziomie zbliżonym do normalnych, to i tak istnieje obawa, że zaczną się kurczyć.
Klienci doświadczają obecnie wysokich cen i niskiej podaży aluminium. Aby wyjaśnić tę sytuację, poprosiliśmy duński bank Jyske Bank o przeprowadzenie analizy światowego rynku metali. Z analizy wynika, że ​​trzy główne czynniki spowodowały znaczny wzrost cen aluminium w ostatnim roku:

  •  Pakiety stymulacyjne wywołane przez COVID-19
  •  Wzrost inwestycji w zielone technologie
  •  Produkcja i konsumpcja aluminium w Chinach

Wiele krajów, w szczególności Europa, Australia, Kanada i Stany Zjednoczone, przyjęło duże pakiety stymulacyjne, aby zachęcić prywatne i publiczne wydatki podczas pandemii. Doprowadziło to do wzmożonej działalności budowlanej i konsumpcji towarów – ograniczenia w podróżowaniu tylko to wzmocniły.

Ponadto w ostatnich latach wzrosła presja na inwestycje w przyjazne środowisku technologie przyszłości, a aluminium jest ważnym składnikiem zielonych technologii. Między innymi aluminium jest stosowane w dużych ilościach w turbinach wiatrowych i samochodach elektrycznych. Wreszcie, Chiny produkują i zużywają około 58% całego aluminium na świecie, co czyni ten kraj ważnym graczem na światowym rynku. Wydaje się jednak, że Chiny będą w najbliższych latach zużywać więcej aluminium, aby wspierać zielone technologie, jednocześnie ograniczając okresowo produkcję aluminium w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Przeczytaj także

Roto Technologia Okien i Drzwi: Rok 2021 oceniamy bardzo pozytywnie

Firma Roto Frank Fenster- und Türtechnologie GmbH (FTT) podsumowała sprzedaż i sytuację na rynkach międzynarodowych w mijającym roku. Dobre wyniki i rosnący udział w rynku są efektem utrzymania wysokiej zdolności dostaw na świecie. Zarząd Roto FTT zapowiedział dalsze działania w...

Salony Okien i Drzwi VIP przyszłością branży stolarki

Każdy rok jest inny, każdy daje nam okazję do wykazania się, każdy rok w końcu to nowe wyzwania, którym musimy sprostać. Rok 2021 to może być rok końca tego cholernego koronawirusa, powrót do normalności, ale tak jak było już na...

Nasi partnerzy