Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Budma za pasem, wywiad, który wiele wyjaśnia

2020-10-08 | Autor: Stolarka VIP
Źródło: GRUPA MTP

Targi BUDMA to wydarzenie skupiające całą branżę budowlaną. To czas premier rynkowych, nowości technologicznych, zdobywania nowych kontaktów biznesowych i kontraktów warunkujących rozwój. Stolarka VIP pyta, a na pytania odpowiada Dariusz Muślewski, Dyrektor Grupy Produktów, Targi BUDMA

Grzegorz Cendrowski.(G.C.) Przed nami Budma 2021. Kiedy się odbędzie i jak idą przygotowania, czy istnieje ryzyko odwołania?

Dariusz Muślewski.
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA oraz odbywające się w tym samym czasie Targi Maszyn Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien Drzwi, Bram i Fasad
WinDoor-tech zaplanowane są w terminie od 2 do 5 lutego w Poznaniu. Przygotowania realizujemy zgodnie z wcześniej założonym planem, analogicznie do poprzednich edycji targów, zakładając jednocześnie stosowanie zaleceń sanitarnych. Priorytetem są dla nas zdrowie i bezpieczeństwo naszych partnerów i klientów. Nieustannie też monitorujemy sytuację, stosując w pełni zalecenia właściwych służb, tak, aby w razie potrzeby reagować z odpowiednim wyprzedzeniem. Obecnie jesteśmy na etapie „dopinania” szczegółów programu konferencyjnego i lokalizacji ekspozycji zgłoszonych do tej pory producentów.

G.C. Wiele międzynarodowych targów się nie odbyło lub zostały przełożone jak np. Fensterbau Frontale czy przełożone o rok targi R+T w Stuttgarcie, gdzie zawsze mogliśmy zobaczyć premiery i nowości. Może jest to szansa dla Budmy A.D. 2021?


 My również patrzymy na odwołanie zagranicznych targów przez dwa różne pryzmaty. Jednym z nich jest szansa, o której Pan mówi: na początku 2021 roku Budma będzie jedynym miejscem o tak poważnej skali, gdzie będzie można zaprezentować rynkowi nowości i spotkać się ze stałymi kontrahentami. Taka prognoza nie jest bez pokrycia: wielu liderów rynku – polskich producentów, zapowiada swoją obecność w Poznaniu, pomimo odwołania czy przesunięcia targów w Europie.  Zagrożenie mogą stanowić odgórne zakazy europejskich i światowych koncernów nakładane na ich polskie oddziały, a dotyczące uczestnictwa w targach. Tutaj może się zdarzyć, że niektórych europejskich graczy zabraknie w lutym na Budmie, niemniej jednak oferta rodzimych producentów i dystrybutorów zapowiada się na tą chwilę na tyle atrakcyjnie, że ekspozycja z pewnością będzie warta przyjazdu. Jesteśmy w stałym kontakcie także z kluczowymi grupami zwiedzających i tutaj również, pomimo aktualnej sytuacji epidemicznej, w tej chwili pozytywnie patrzy się w przyszłość i planuje lutowe spotkania biznesowe w Poznaniu.

G.C. Jak wygląda program na Budmę 2021 i WinDoor-tech 2021, ile jest już zgłoszonych firm, czy można wymienić kilka z naszej branży?

Program targów, który tworzymy wraz z partnerami – bezpośrednimi uczestnikami rynku, zawsze dotyka tych najistotniejszych, najbardziej aktualnych zagadnień branży budowlanej, wskazuje kierunki i szanse zarówno w najbliższej, jak i dalszej przyszłości. Kolejny rok stoi pod znakiem poważnych wyzwań i zawirowań gospodarczych spowodowanych pandemią, a więc temat ten będzie jednym z wiodących w kontekście radzenia sobie z zagrożeniami, z jakimi borykają się na co dzień przedsiębiorcy: wydłużonymi terminami płatności, wzrostem wydatków na ochronę pracowników, kosztów związanych z nieplanowaną kwarantanną, przestojami produkcji, niedostatkiem surowców, itp. Będziemy także rozmawiać o sprawach bieżących, czyli o zmianach w przepisach budowlanych, perspektywach branży na nadchodzące lata, inwestycjach czy kierunkach eksportu. Między innymi taka tematyka zostanie poruszona podczas kolejnej edycji Forum Gospodarczego Budownictwa Build4Future z udziałem znakomitych ekspertów, przedstawicieli rządu i sektora prywatnego. Z kolei niezwykle ważne tematy dotyczące przestrzeni publicznej, czy ogólnie mówiąc architektury, podjęte zostaną podczas Forum Designu i Architektury D&A. Hasłem przewodnim będzie tutaj „Sumienie detalu”, a więc wpływ detalu architektonicznego na samopoczucie, wydajność i zdolności intelektualne człowieka. To też automatycznie uruchamia kontekst relacji człowieka z budynkiem i środowiskiem. Tutaj także spotkamy się z wybitnymi przedstawicielami architektury, poznamy najciekawsze i najlepsze realizacje architektoniczne, a młodzi adepci sztuki architektury będą mogli zaprezentować swoją wizję przyszłości, pokazać umiejętności i zaskoczyć nas niestandardowym podejściem do architektury jutra. Dyskusje architektów jak zawsze uświetnione zostaną prelekcjami ciekawych gości.



Na przełomie września i października możemy pochwalić się obecnością ponad 200 firm, które już zgłosiły udział w przyszłorocznej Budmie. Producentów, którzy na ten moment zadeklarowali uczestnictwo w targach, jest o wiele więcej.  W obu grupach jest wielu producentów stolarki, zatem trudno mi wymienić wszystkie marki jakie planują prezentację swoich nowości podczas Budmy. Mogę zapewnić, że niebawem zaczniemy je po kolei „ujawniać”. Jak wspomniałem wcześniej, każdego dnia mamy sporo zapytań o możliwość uczestnictwa w targach, a to według mnie bardzo dobry i pozytywny sygnał – branża chce się spotykać, chce bezpośredniego kontaktu z klientami, a my zrobimy wszystko co trzeba, aby zapewnić tym kontaktom komfort i bezpieczeństwo.

G.C. Targi to miejsce, gdzie można zobaczyć wiele nowości, poznać nowe firmy czy spotkać się i porozmawiać- czy macie państwo jakieś dodatkowe zachęty prowokujące do udziału i wystawienia się?

Najkrócej można odpowiedzieć, że najlepszą rekomendacją do udziału w konkretnych targach jest gwarancja obecności klienta. Jeśli do tego dodamy wiarygodną markę, obecność liderów i partnerów targów „najwyższej próby”, otrzymujemy mocną „zachętę”, o którą Pan pyta. Podczas czterech dni BUDMĘ odwiedza corocznie między 40 a 50 tysięcy osób bezpośrednio związanych z budownictwem i architekturą. Sporą grupę z nich stanowią kontrahenci z kilkudziesięciu krajów, z pięciu kontynentów. To potencjał, obok którego trudno przejść obojętnie.  Faktycznie targi od zawsze były miejscem prezentacji tej najnowszej oferty, ale przede wszystkim są miejscem nawiązania lub utrzymania doskonałych relacji biznesowych. To się nie zmieniło. Już wcześniej mówiono, że Internet wszystko zmieni, że nie będzie potrzeby spotkań właśnie, ale tak się nie stało. Oczywiście Internet zmienił podejście klientów, którzy w łatwy sposób mogą zdobyć wszystkie informacje o produkcie. Niemniej jednak to właśnie możliwość spotkania, rozmowy, ustalenia szczegółów współpracy pozostaje tym „clou” targowych wystąpień, gdzie na neutralnym gruncie, w mniej oficjalnej atmosferze możemy podjąć ciekawą i intratną dyskusję.

G.C. Budma ma ciągle wielki potencjał, na czym się państwo koncentrujecie w 2021 roku - goście zagraniczni, architekci, ciekawe wydarzenia towarzyszące?

Pytanie jest właściwie jednocześnie odpowiedzią. Targi dla branży budowlanej organizowane przez MTP mają już trzydziestoletnią, bardzo dobrze odbieraną przez międzynarodowy rynek, historię. To daje wielką motywację do pracy nad ich dalszym rozwojem, a równocześnie jest zobowiązaniem wobec dotychczasowych i przyszłych uczestników targów, jeśli chodzi o utrzymanie wysokiego poziomu efektywności. Nic nie jest dane na zawsze i pomimo, że Budma posiada ugruntowaną pozycję wśród podobnych wydarzeń na mapie Europy, nie zwalniamy i każdego roku wprowadzamy do zakresu tematycznego czy programu targów coś nowego, ciekawego, aktualnego i jednocześnie perspektywicznego. Tak było np. w poprzednim roku ze „Strefą Start`up”, którą kontynuujemy, w bieżącym z budownictwem prefabrykowanym, a w przyszłym z tematyką eko-trendów i energii w budownictwie.

Siódmy rok z rzędu kontynuujemy także, bardzo dobrze odbierany przez naszych Wystawców, program Hosted Buyers, dzięki któremu w Poznaniu pojawiają się przedstawiciele zagranicznych sieci handlowych, grup zakupowych, hurtowni czy dystrybutorów materiałów budowlanych z najbardziej perspektywicznych rynków eksportowych. Dość powiedzieć, że do tej pory w ramach tego programu gościliśmy już ponad 3000 zagranicznych kupców!
Odpowiednie wydarzenia przygotowane są także dla wykonawców i firm wykończeniowych – tutaj szczególnie warto podkreślić współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Dekarzy, z którym co roku organizujemy interaktywne pokazy i mistrzostwa, Stowarzyszeniem Parkieciarze Polscy, którego członkowie popisują się niebywałym kunsztem parkieciarskim, Związkiem Polskie Okna i Drzwi promującym wśród montażystów profesjonalną instalację stolarki, czy Grupą Prace Wykończeniowe, która realizuje ekspercką przestrzeń dla fachowców. Wiele podobnych, przyciągającychi angażujących targowych gości aktywności przygotowują również sami wystawcy.



G.C. Jesteście Państwo dobrej myśli, my również, ale czy są przygotowane alternatywne rozwiązania podobne do tych, które my zorganizowaliśmy w sierpniu na V Forum Stolarki, czyli hybryda. Część gości na żywo, cześć prezentacji i pokazów on-line?


Technologicznie jesteśmy przygotowani na takie rozwiązania. Z powodzeniem stosowaliśmy je już w tym roku, przy okazji innych wydarzeń, organizowanych na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Oczywiście chciałbym móc powiedzieć, że nie będzie potrzeby wdrażania ich podczas targów BUDMA 2021, ale naturalnie nie możemy tego dzisiaj wykluczyć.

G.C. Z pewnością wiele osób, które będzie chciało się do Państwa wybrać, będzie sobie zadawało pytanie o bezpieczeństwo – jak Państwo ten problem rozwiążecie?

Jeszcze przed ogłoszeniem pandemii wdrożyliśmy szczególne środki bezpieczeństwa dla uczestników targów. Pokrywają się one z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a w wielu punktach nawet je przewyższają. Mamy na terenie targów zamontowane punkty automatycznego pomiaru temperatury, przy każdym wejściu na targi przygotowany jest punkt sanitarny, oznaczone są minimalne odległości, które powinniśmy zachować w holach wejściowych, wszędzie i powszechnie dostępne są płyny do dezynfekcji rąk, zwiększyliśmy częstotliwość dezynfekcji tzw. elementów wspólnych jak np. klamek, poręczy itp.; zakupu biletów można dokonać w zasadzie wyłącznie on-line (po wypełnieniu standardowej ankiety epidemicznej), wymagamy od uczestników targów zasłaniania nosa i ust podczas przebywania w halach targowych, a ciągi komunikacyjne pomiędzy stoiskami muszą mieć szerokość minimum 3 metrów. To wszystko zostało wdrożone i sprawdzone podczas wielu wydarzeń, w tym niedawno zakończonych targów DREMA czy POLAGRA.

G.C. Nie zabraknie również zwiedzających. Co trzeba zrobić, aby otrzymać dofinansowanie przyjazdu?


Do tej pory było to bardzo proste. Wystarczyło zebrać „ekipę” minimum 8 osób i w podanym terminie przesłać do nas formularz. Jednak przy zaostrzonym rygorze bezpieczeństwa minimalna liczba osób ulegnie zwiększeniu, a dofinansowanie obejmie wyłącznie autokary, gdzie obowiązują zasady identyczne jak w transporcie publicznym. Tutaj jesteśmy na etapie finalnych ustaleń z partnerami akcji „Przystanek BUDMA” i wierzę, że sytuacja pozwoli nam na kontunuowanie tej popularnej, zwłaszcza wśród fachowców, formy wspólnego wyjazdu na targi. Szczegóły do końca tego miesiąca znajdą się na stronie budma.pl

G.C. Jeżeli mielibyście Państwo skierować specjalne zaproszenie, to jak by to brzmiało i z kim potencjalni wystawiający mają się kontaktować?

Przed nami wyjątkowa, 30 edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA w roku 100-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wierzę, że podobnie jak miało to miejsce przez ostatnich 30 lat, tak i w lutym przyszłego roku międzynarodowa reprezentacja producentów materiałów i wyrobów budowlanych spotka się ze swoimi aktualnymi klientami, cementując (nomen omen), wieloletnie relacje, a nowe kontakty pozwolą na dalszy rozwój całej branży i poszczególnych jej uczestników. Przedsiębiorców, którzy zechcą nawiązać w Poznaniu nowe, międzynarodowe znajomości biznesowe, zachęcam do kontaktu z Zespołem Targów, który z przyjemnością zaproponuje wiele możliwości dotarcia do klientów przed, w czasie, a także po zakończeniu Budmy. W imieniu Grupy MTP – jako jej organizatora, zapewniam, że ponownie dołożymy wszelkich starań, aby Państwa pobyt w Poznaniu był jak najbardziej satysfakcjonujący, pełen owocnych spotkań, ale przede wszystkim bezpieczny. Serdecznie zapraszam na targi Windoor-tech oraz BUDMA i mam wielką nadzieję, że spotkam się z Państwem na terenach MTP już 2 lutego 2021 roku.

Dziękujemy za rozmowę i do zobaczenia na Budmie!

  

Przeczytaj także

Branża stolarki meblowej - zatrzymania i korupcja

Zatrzymania w branży stolarki! Są to przedstawiciele firm meblarskich oraz producenci/sprzedawcy maszyn do produkcji stolarki meblowej. Z ustaleń CBA wynika, że po zawarciu umowy z Polską Agencją Rozwoju Regionalnego przedstawiciele firm porozumiewali się z producentami, lub sprzedawcami maszyn i urządzeń,...

AWILUX firmą roku 2023!

AWILUX otrzymał tytuł FIRMY ROKU 2023 w pierwszej edycji konkursu o Nagrodę Gospodarczą Prezydenta Miasta Leszna. Akcja ma na celu upowszechnianie pozytywnych wzorców prowadzenia działalności CSR, a nagradzane firmy odznaczają się istotnym wkładem w rozwój gospodarczy Leszna. W Miejskim Ośrodku...

Nasi partnerzy