Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Polska stolarka - światowi dostawcy. Wywiad!

2023-06-12 | Autor: AK
Źródło: Deceuninck

 

Dziś wywiad z osobą reprezentującą firmę, która jest rozpoznawalna na wielu rynkach Europy i świata, a w Polsce świętuje swoje 30-lecie. Innowacja to DNA firmy produkującej systemy do okien, drzwi i nie tylko, ale także recykling, zrównoważony rozwój, ekologiczne rozwiązania i fantastyczna obsługa klienta. Zapraszamy do wywiadu z panem Rafałem Osińskim, Dyrektorem Sprzedaży Deceuninck Poland.

Grzegorz Cendrowski: 30 lat minęło jak jeden dzień, ale w naszej branży te 30 lat brzmi jak cała epoka. Jak to się wszystko zaczęło?
Rafał Osiński: Polski oddział firmy Deceuninck początkowo powstał jako biuro handlowe w Poznaniu, posiadaliśmy wówczas niewielki magazyn w Szamotułach. Wraz ze wzrostem sprzedaży, biuro i magazyn były kilkukrotnie przenoszone do większych lokalizacji, co umożliwiło uruchomienie w Polsce produkcji profili elewacyjnych i okiennych. Po kilku latach zapadła decyzja o zakupie działki w Jasinie koło Swarzędza, aby umożliwić budowę nowej siedziby. Produkcja, magazyn i obsługa logistyczna zostały uruchomione w nowym miejscu w 1999 r. i od tamtej pory to właśnie tutaj cały czas się rozwijamy. Zatrudniamy obecnie ponad 440 osób w działach wytłaczania profili, foliowania, magazynie, logistyce i sprzedaży. Od kilku lat od kilku lat Deceuninck posiada również w Czosnowie pod Warszawą zakład produkcyjny systemów aluminiowych.

Grzegorz Cendrowski: Polska stolarka jest mocna mocą swoich dostawców i kooperantów. Do ilu firm, państw sprzedajecie i dlaczego wybór pada właśnie na Deceuninck?
Rafał Osiński: W ramach Grupy Deceuninck polski oddział jest dzisiaj kluczowym zakładem produkcyjnym obsługującym region Europy centralnej i wschodniej. Prowadzimy sprzedaż do kilkunastu krajów w regionie oraz do Gruzji i Mongolii – są to przede wszystkim profile okienne i drzwiowe w systemie Elegant, czyli szeroka gama profili z PVC bazujących na pionierskiej koncepcji iCOR, której istotą jest modułowość (możliwość dopasowania do 3 dostępnych szerokości ram wszystkich modeli skrzydeł Elegant), a także profile budowlane Twinson (systemy tarasowe i elewacyjne).
W Polsce współpracujemy z wieloma producentami okien i drzwi z całego kraju, z większością firm już od kilku do kilkunastu lat, z niektórymi od ponad dwudziestu. Mamy partnerów, którzy towarzyszą nam od początku naszej działalności w Polsce. Cały czas dołączają też nowi klienci. Są to zarówno producenci stolarki działający na rynku polskim, jak i firmy produkujące na eksport do krajów europejskich, a nawet dalej – ponieważ Elegant jest platformą, w ramach której posiadamy rozwiązania dostosowane do wymogów różnych rynków. Nasze profile wyznaczają trendy w krajach Beneluksu i Skandynawii oraz np. we Włoszech czy Francji.
Klienci, którzy wybierają Deceuninck stawiają na jakość i design, a oprócz zawansowanego techniczne produktu o doskonałych parametrach, dopasowanego do ich potrzeb, otrzymują również pewność dobrego serwisu i partnerskiej współpracy.

Grzegorz Cendrowski: Systemy PVC to jedno, ale oferujecie Państwo również systemy aluminiowe, deski tarasowe i co jeszcze? Gdzie są dostępne Wasze wyroby?
Rafał Osiński: Jako Grupa Deceuninck jesteśmy trzecim co do wielkości producentem profili z PVC na świecie, a nasze systemy okienne i drzwiowe z PVC rzeczywiście są naszym wiodącym produktem. W portfolio posiadamy także systemy aluminiowe oferowane pod marką Decalu, a około 15% oferty Deceuninck stanowią systemy budowlane.
Systemy budowlane to bardzo szeroka gama profili elewacyjnych, wykończeniowych, paneli wewnętrznych czy parapetów, jednak w naszym regionie szczególną popularnością cieszą się produkty marki Twinson. Wysokiej jakości deski tarasowe i elewacyjne Twinson wykonane z unikalnego materiału kompozytowego dostępne są wraz z niezbędnym systemem elementów wykończeniowych oraz innowacyjnym systemem montażowym Twinson Click. Jest to produkt oferowany przez dystrybutorów w całej Polsce – specjalistyczne firmy zajmujące się jednocześnie sprzedażą, montażem i obsługą inwestycji.

Grzegorz Cendrowski: Deceuninck to jedna z największych firm w branży PVC, ale jak ten dynamiczny rozwój ma się do ekologii, recyklingu, troski o środowisko?
Rafał Osiński: Zrównoważony rozwój jest wpisany w misję Grupy Deceuninck i także w Polsce ekologia stanowi jeden z filarów naszego rozwoju i strategii, szczególnie w perspektywie nadchodzących lat.
Jesteśmy członkiem m.in. Europejskiego Stowarzyszenia Branżowego Dostawców Systemów Okiennych z PVC (EPPA), organizacji zrzeszającej producentów w działaniach na rzecz recyklingu i ochrony środowiska. W 2022 roku dołączyliśmy do inicjatywy Science Based Targets – światowej grupy firm dostosowujących swoje działania do celu ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5oC. Monitorujemy i raportujemy nasze emisje, zobowiązaliśmy się do zmniejszenia bezwzględnych emisji CO2 z zakresu 1 i 2 o 60% do roku 2030 oraz dążymy do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku.

Podejmujemy również szereg innych inicjatyw mających na celu realne obniżenie zużycia energii potrzebnej do produkcji oraz powtórnego wykorzystania odpadów pokonsumenckich. Grupa Deceuninck posiada w belgijskim Diksmuide nowoczesny zakład recyklingu wraz z siecią logistyczną odbioru starych okien. Przetwarzamy okna z demontażu i odpady poprodukcyjne, co pozwala odzyskać ponad 25 tysięcy ton surowca rocznie, który następnie wykorzystywany jest do ponownej produkcji profili PVC już bez konieczności poddawania recyklatu dalszej obróbce. W ten sposób możemy ponownie wykorzystać prawie 3 miliony starych okien przeznaczonych do wyrzucenia czy spalenia. Warto nadmienić, że recykling PVC generuje znacznie niższe zużycie energii (90% mniej w porównaniu do procesu wytwarzania nowego surowca) i niższe emisje CO2 – na każdej wyprodukowanej tonie PVC z recyklingu oszczędzamy środowisku 2 tony emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Co równie ważne, wszystkie nasze produkty nadają się do ponownego przetworzenia w 100%. W przypadku profili projektujemy tak, aby dzięki wysokim parametrom termoizolacyjności były one jak najbardziej energooszczędne, co przekłada się na komfort użytkownika, możliwość obniżenia rachunków za ogrzewanie, a także na niższe emisje podczas użytkowania budynku. Profile Elegant pozwalają na osiągnięcie standardu domu pasywnego, natomiast systemy tarasowe Twinson spełniają wymagania systemów certyfikacji LEED i BREEAM dla zrównoważonego budownictwa.

Grzegorz Cendrowski: Jakie plany na dziś i na jutro: produktowe, innowacyjne, ekologiczne etc.?
Rafał Osiński: Najważniejszym zadaniem dla grupy Deceuninck w Polsce i w Europie jest pełne wprowadzenie innowacyjnej i uniwersalnej platformy Elegant iCOR z uwzględnieniem wszystkich profili stosowanych na lokalnych rynkach. Dla Deceuninck Poland to niezwykle ważny proces biorąc pod uwagę fakt, że nasi partnerzy biznesowi prowadzą działalność eksportową na wiele rynków. Wdrożenie tej platformy w Polsce przebiega jak na razie zgodnie z planem, dlatego liczymy na zwiększenie efektywności organizacji w nadchodzących miesiącach, co pozwoli na wprowadzenie nowych serii produktowych w nadchodzących latach.
Chcemy też być częścią „zielonej transformacji” realizowanej w ramach całej grupy, dlatego w polskim oddziale także inwestujemy w energię odnawialną i recykling PVC.

Grzegorz Cendrowski: Czego życzy sobie jubilat z okazji 30-lecia pracy w Polsce? Czy będzie to jeszcze większa baza klientów, jeszcze lepszy wizerunek, czy może innowacja na każdy dzień w budownictwie?
Rafał Osiński: Myślę, że możemy sobie życzyć dalszego rozwoju zgodnie z naszą misją (Building a Sustaiable Home), w oparciu o nasze najważniejsze wartości, bo dla Deceuninck ważne są niezawodność, innowacyjność i zrównoważony rozwój.
Jestem przekonany, że grono partnerów biznesowych, pracowników i zadowolonych klientów będzie się wówczas powiększać.
   
Więcej informacji na temat produktów Deceuninck oraz kontakt z ekspertem: www.deceuninck.pl

Przeczytaj także

Znak jakości RAL przyznany 4-krotnie dla systemów montażu w zewnętrznej warstwie...

Na targach Fensterbau Frontale 2024 firma ISO-Chemie została kilkakrotnie wyróżniona znakiem jakości RAL "Komponenty i Systemy Uszczelnień Fug". Wśród nagrodzonych znaleźli się m. in. SYSTEM MONTAŻOWY W ZEWNĘTRZNEJ WARSTWIE IZOLACJI CIEPLNEJ ISO-TOP WINFRAMER „TYP 3" ORAZ TRZY RÓŻNE TAŚMY WIELOFUNKCYJNE....

Deceuninck świętuje 30-lecie działalności w Polsce

Wspólnie ze swoimi klientami, partnerami i pracownikami Deceuninck uczcił 30-lecie działalności w Polsce. Jubileuszowa gala, która odbyła się 10 maja w Cukrowni Żnin, była doskonałą okazją do podsumowań i rozmów zarówno o przeszłości, jak i przyszłości firmy z siedzibą w...

Nasi partnerzy