Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Stürtz Polska: Branża stolarki zmienia się i automatyzuje. Wywiad

2020-08-09 | Autor: Stolarkavip
Źródło: Stolarkavip

Gościmy dzisiaj w biurowcu, nowym industrialnym budynku firmy Stürtz w miejscowości Kórnik k/Poznania. Rozmawiamy z: panami Waldemarem Lisem, Tomaszem Rohloffem z Zarządu, ludźmi z ogromnym doświadczeniem w branży maszynowej i szefową marketingu panią Justyną Ratajczak - wszyscy z firmy Stürtz Polska. Rozmowę przeprowadzają: Grzegorz Cendrowski i Aleksandra Kanderska ze Stolarka VIP.

G.C. Rozpoczęła się nowa era firmy Stürtz na rynku polskim, a jaka jest jej historia na rynku europejskim?

Tomasz Rohloff: STÜRTZ to niemiecka firma z rodzinnymi tradycjami. Zarządzanie oparte na wartościach pracy zespołowej, pragmatyzm, poczucie lojalności zapewnia spójność i duże wzajemne zaufanie pracowników. W oparciu o te zasady, każdy czuje się odpowiedzialny za sukces firmy i angażuje się w swoją pracę z pasją.

Historia firmy sięga 1946 r.- kiedy jej założyciel zaczął od produkcji prostych urządzeń rolniczych   tj. dmuchaw do siana.  Po 33 latach od rozpoczęcia działalności firma skupiła się na rozwoju i produkcji maszyn dla zakładów produkujących okna PCW, w czym specjalizuje się do dziś. Stürtz jako pierwszy na rynku (w 1981 r) wprowadził np. elektroniczną oczyszczarkę naroży. Lata 90-te upłynęły pod znakiem rozwoju automatyzacji produkcji, polegającej na wdrażaniu układów liniowych tzw. linii potokowych wraz z pełnym oprogramowaniem oraz pierwszych centrów obróbczych. Od tego czasu firma nieustannie pracuje nad coraz to nowszymi i coraz bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami dla przemysłu okienno-drzwiowego.

Aktualnie Stürtz posiada oprócz oddziału w Niemczech w Neustadt /Wied-Rott, gdzie znajduje się siedziba główna i produkcja, przedstawicielstwa, w Stanach Zjednoczonych, Rumunii, a od lutego 2020 również  w Polsce.

G.C. Firma to ludzie, firma to kontakty, firma to marka i zaufanie. Czy firma Stürtz jest już dobrze rozpoznawalna na polskim rynku. Czy nowa kadra w polskim oddziale da sobie radę?

Waldemar Lis: Firma jest dobrze znana producentom okien w Polsce od ponad 10 lat. Na polskim rynku funkcjonuje kilkadziesiąt maszyn marki Stürtz oraz jedna z najnowocześniejszych i w pełni zautomatyzowanych firm w Europie wyposażona w całości w nasz park maszynowy. Klienci, którzy  posiadają nasze urządzenia  są z nich bardzo zadowoleni, doceniając ich dokładność i niezawodność. Co prawda oddział firmy w Polsce jest zupełnie nowy, ale zespół ludzi którzy go tworzą to specjaliści świetnie znający tę branżę i związani z nią od kilkunastu już lat.

Waldemar Lis, firmy StuertzN

Na zdjęciu powyżej: Waldemar Lis

G.C. Czy obecna kadra firmy Stürtz Polska daje sobie radę z całą paletą rozwiązań firmy, maszyn, urządzeń, oprogramowaniem, etc., abstrahując od oczywistego doświadczenia w naszej branży, którą państwo macie.

W.L. Nie możemy od tego abstrahować, lecz nawiązać, że kadra, które jest w naszej firmie, to kadra wysoko wyspecjalizowanych specjalistów, każdy w swojej dziedzinie. Mamy bowiem specjalistów od sprzedaży, od serwisu, od projektowania linii produkcyjnych, ale także od marketingu, etc. 13 zatrudnionych osób stanowi trzon nowej firmy pod nazwą Stuertz Polska Lata praktyki i aktualne obserwacje pozwoliły nam realnie ocenić, że damy sobie świetnie radę mając w ofercie produkty, których rynek potrzebuje, a których nie ma nasza konkurencja. Naszym największym atutem jest jednak bogate doświadczenie w projektowaniu kompletnych układów produkcyjnych.  

T.R. Stürtz jest odpowiedzią na dzisiejsze i przyszłe potrzeby inwestycyjne rynku oraz antidotum na problemy, którym przedsiębiorcy muszą stawiać czoła. W dobie dynamicznego rozwoju branży budowlanej oraz ekspansji polskich producentów na rynki zagraniczne, a także kłopotów kadrowych – posiadamy kompleksowe rozwiązania, które spełnią oczekiwania zarówno małych fabryk jak i dużych zakładów przemysłowych. Chcemy i możemy pomóc wielu firmom zoptymalizować produkcję i dać nowe impulsy do rozwoju.

G.C. Automatyzacja i optymalizacja produkcji postępuje, więcej, przyspiesza. Jaką rolę może w tym procesie odegrać wasza firma?

T.R Jesteśmy przekonani, iż z kompleksowymi rozwiązaniami, które mamy w ofercie jako jedyna firma na rynku, odegramy znaczącą rolę w podnoszeniu poziomu automatyzacji zakładów produkujących okna i drzwi PCW.  Doradztwo, planowanie, projektowanie układów od A do Z, dostarczenie maszyn i urządzeń, ich montaż, spięcie programowe i obsługa posprzedażowa to kierunek, który obraliśmy. Jak więc widać podchodzimy wielopłaszczyznowo   do realizacji projektów.

Co więcej, nie narzucamy klientom gotowych (szablonowych rozwiązań), nie działamy w ten sposób. Oczekiwania i potrzeby różnią się przecież w zależności od pożądanej wydajności, ilości miejsca które klient ma do dyspozycji czy wymaganych operacji. Projektujemy indywidulanie dopasowane rozwiązania do konkretnych oczekiwań i możliwości producentów. Można powiedzieć, że zarówno poszczególne maszyny jak i całe układy są w zasadzie „szyte na miarę”.

G.C. Maszyny i urządzenia do stolarki PVC i ślusarki to jedno, ale co jeszcze ma do zaoferowania ten potentat?

W.L. Skupiamy się głównie na rynku PCW i w tym zakresie oferujemy wysoce innowacyjne kompletne rozwiązania o różnym poziomie automatyzacji. Jak już wcześniej zostało wspomniane nie jesteśmy tylko producentem i dostawcą maszyn, ale kompleksowo obsługujemy klientów od zaplanowania i zaprojektowania całego układu produkcyjnego lub jego części (uwzględniając park maszynowy, który klient posiada) pod zadaną wydajność po kompletną realizację, szkolenia personelu, zapewniając przy tym posprzedażową opiekę techniczną. Klienci nie dokupują kolejnej maszyny, oni chcą kompleksową obsługę optymalizacji procesów produkcyjnych. Potencjalni klienci muszą się zastanowić na rzeczywistymi potrzebami. My możemy oszacować, doradzić, podpowiedzieć rozwiązania dotyczące np. optymalnego wykorzystania miejsca i dostosowania urządzeń, aby wzrosła wydajność i rentowność.

Od kilku lat standardem stało się wdrażanie do produkcji centrów obróbczych czy obróbczo-tnących. Jeśli dodamy do tego linie zgrzewająco-czyszczące, na których pracują nasi klienci, stanowiska okuwania ram i skrzydeł oraz proces szklenia jasne jest, że przyszedł czas na całą logistykę spinającą te wszystkie (niedawno jeszcze gniazdowe) stanowiska produkcyjne.

Zdecydowanym krokiem w przyszłość jest właśnie automatyzacja procesów odbywających się po zgrzaniu i oczyszczeniu ram i skrzydeł. Systemy logistyczne spięte naszym autorskim programem  Pro-Opt z poszczególnymi maszynami i planowanie strumienia przepływu materiałów- to jest nieuchronna przyszłość. My już dziś zapewniamy to naszym klientom.

G.C. Za kilka tygodni spotkanie branżowe po okresie pandemii. Spotkanie pod nazwą Forum Stolarki, odbędzie się 26-27 sierpnia w Mszczonowie k/Warszawy. Jesteście Patronem Strategicznym tego wydarzenia. Kogo chcielibyście zaprosić, z kim porozmawiać, czym zaskoczyć?

Justyna Ratajczak. Zależy nam na spotkaniu z każdą firmą, która widzi potrzebę doskonalenia swojej produkcji i jej rozwoju. Przede wszystkim duży potencjał upatrujemy wśród największych krajowych producentów, którzy coraz częściej borykają się z problemami kadrowymi, chcą zwiększyć wydajność, planują kolejne inwestycje czy też chcą zoptymalizować i doposażyć swoje parki maszynowe. Zapraszamy do Mszczonowa, zapraszamy do kontaktu z nami.

G.C. Firma Stürtz z pewnością ma dużo do zaoferowania, maszyny wymagają jednak serwisu, wymagają opieki gwarancyjnej i pogwarancyjnej. Czy to także zapewniacie?

T.R. Oczywiście, serwis to jedna z ważniejszych rzeczy, do której przywiązujemy ogromną wagę. Każde urządzenie, nawet najbardziej niezawodne, kiedyś może mieć awarię albo po prostu wymaga prewencyjnego przeglądu. Wtedy istotna staje się dostępność oraz szybkość obsługi serwisowej.

Wiemy jak ważną kwestią dla klientów jest opieka techniczna i z czym się wiąże jej brak. Nikt dziś nie może pozwolić sobie na długie nieprzewidziane przestoje. Dlatego stawiamy na zespół specjalistów i fachowców, dla których organizujemy intensywne szkolenia w naszej siedzibie w Niemczech. Trzon naszego serwisu tutaj w Polsce także stanowią ludzie z dużym doświadczeniem i wiedza techniczną. Działamy on-line, ale także fizycznie docieramy do naszych klientów – wszystko w zależności o potrzeb i stopnia skomplikowania usługi serwisowej i naprawczej.

Tomasz Rohloff

Na zdjęciu powyżej: Tomasz Rohloff

W.L. Posiadamy w naszym serwisie części zamienne, niezbędne do zabezpieczenia funkcjonalności sprzedawanych maszyn i urządzeń, ale potrafimy też bardzo szybko sprowadzić potrzebną cześć w razie awarii od naszej firmy matki z Niemiec. Chciałbym tutaj jednak podkreślić, że wysoki stopień automatyzacji wymaga również dużego zaangażowania i świadomości ze strony naszych klientów. Oni także muszą szkolić na bieżąco z obsługi maszyn swoje służby utrzymania ruchu, ale przede wszystkim wzmacniać się od strony informatycznej. Ich pracownicy muszą także szkolić się regularnie nabywając potrzebną wiedzę.

G.C. Co macie czego nie ma konkurencja? Czym możecie i czym chcecie zaskoczyć polski rynek? Jakieś konkretne rozwiązania? Producenci zadają takie pytania w rozmowach handlowych, prawda?

W.L. Co mamy?  Mamy wszystko, żeby zorganizować całą produkcję o najwyższym możliwym w branży stopniu automatyzacji. Nasze doświadczenie oraz kompleksowość oferty stawiamy na pierwszym miejscu. To te właśnie czynniki są bowiem kluczowe w przekonaniu potencjalnego klienta do współpracy z nami. Jeżeli mówimy o projektowaniu i „szyciu na miarę”, to właśnie Stuertz ma wszystkie niezbędne maszyny i urządzenia do tzw. potokowej linii produkcyjnej. W związku z powyższym, cena na pewno nie będzie decydującym czynnikiem wpływającym na rozpoczęcie współpracy z nami, lecz wymierne korzyści jakie Klient odczuje inwestując w najnowocześniejsze rozwiązania.  Mamy bowiem do zaoferowania   wizję rozwoju potencjału naszych klientów.

T.R Mamy zatem nowatorskie, kompletne i przemyślane rozwiązania maszynowe, sterowane i kontrolowane przez wspomniany już profesjonalny program PRO OPT. Oprogramowanie zapewnia różnorodne dane kontrolne i eliminuje prace związane np. z wyszukiwaniem i sortowaniem. PRO OPT – zapewnia wyraźną przewagę konkurencyjną poprzez ciągły monitoring przepływu produkcji i stały podgląd procesów. Chcemy być firmą na najwyższym poziomie zaawansowania technologicznego  i z najlepszymi rozwiązaniami dla wymagających i bardzo świadomych klientów.

G.C. Pandemia za nami, a co przed nami? Jaki jest proces decyzyjny naszych producentów. Czy inwestują, czy planują poważne inwestycje i rozwój swoich firm?

T.R. Chyba niestety daleko jednak jeszcze do końca pandemii…

Moim zdaniem nie ma ona zresztą większego wpływu na podejmowanie kroków inwestycyjnych. Branża budowlana nie odczuła, póki co spowolnienia. Nasi klienci na szczęście mają pełne ręce roboty. Inwestycje to przecież warunek i integralna część rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Pamiętajmy oczywiście, że proces inwestycyjny trwa kilka, kilkanaście miesięcy, a nawet dłużej. Rozmowy na temat przyszłych zakupów trzeba zatem zacząć już dzisiaj, nawet jeśli mamy przed sobą perspektywę rozwoju dopiero w kolejnych latach. 

Inwestycje w park maszynowy możemy zresztą podzielić, na etapy rozłożone w czasie, tak aby stopniowo dostosowywać przyrosty produkcji do aktualnych możliwości parku maszynowego. Jedno jest jednak pewne. Zmiany są konieczne i nieuchronne, a my jako specjaliści od planowania i wdrażania automatyzacji mamy bardzo dużo w tym temacie do zrobienia w naszej branży.

 

W.L. Polacy, polskie firmy przodują w produkcji, w szczególności w eksporcie i dostarczają swoje wyroby do wielu krajów Europy i świata. Firmy zdobywają nowe rynki zbytu, są bardzo aktywne i doskonale radzą sobie w tej nowej rzeczywistości, także nieustannie inwestują i to nas szczególnie cieszy.

 

G.C. Jesteśmy ciągle w fazie ograniczonych kontaktów, ale to nie może trwać wiecznie. Czy wasi pracownicy są proaktywni, czy odwiedzają klientów?

J.R Od kwietnia intensywnie działamy, jeśli spotkania osobiste nie były możliwe organizowaliśmy video-telekonferencje i liczne prezentacje online, używając w tym celu wielu dostępnych narzędzi. Na co dzień również w ten sposób komunikujemy się z naszymi kolegami z Niemiec.  Od momentu zniesienia obostrzeń odwiedzamy naszych klientów 5 dni w tygodniu.  Zapraszamy także serdecznie do naszej siedziby w Kórniku koło Poznania.

Justyna Ratajczak, firma Stuertz

Na zdjęciu powyżej: Justyna Ratajczak

G.C. Sezon urlopowy trwa, ale trzeba już myśleć o szczycie sezonu, czyli jesieni 2020 i nowym 2021 roku. Co prognozujecie? Jaka będzie jesień zima i czy polska stolarka zdobędzie nowe przyczółki w Europie i na świecie?

T.R Jak już wspomnieliśmy, branża ma się dobrze i nie widać na horyzoncie, aby to miało się w najbliższym czasie zmienić. Najwięksi będą rośli w siłę bez wątpienia, co widać po ciągłym przyroście ich obrotów. Reszta, czyli średni i mali muszą gonić, właśnie poprzez zdobywanie nowych rynków zbytu. Dla wszystkich jednak oznacza dokładnie to samo: Automatyzacja procesów produkcyjnych, parametryzacja poszczególnych stanowisk i ciągła walka o obniżanie kosztów działalności operacyjnej i podnoszenie produktywności. Kto pójdzie ta drogą, może być spokojny o byt swojej firmy.

Grzegorz Cendrowski. Dosłownie i jednym zdaniem, firma Stürtz to:

Justyna Ratajczak - Wyzwania i przyszłość.

Tomasz Rohloff - Partnerstwo i rozwój.

Waldemar Lis - Automatyzacja i nowoczesność.

 

Dziękujemy za rozmowę i do zobaczenia na V Forum Stolarki. Tutaj można się zgłosić: https://www.vipstolarka.pl/konferencje/7-powodow-ktore-przekonaja-cie-do-udzialu-w-v-forum-stolarki-vip,942

 

Przeczytaj także

20 nowych salonów w programie Rekomendowane Salony Okien i Drzwi

  Salony okien i drzwi to niezaprzeczalnie najważniejsze zbrojne ramię każdego producenta, bez względu na to czy są to salony niezależne, franczyzowe, patronackie czy fabryczne. Każdy salon okien i drzwi, szczególnie w dobie pandemii spisał się na medal i praktycznie...

Poznaliśmy targowe premiery WinDoor-tech!

Targowe premiery to jeden z głównych magnesów przyciągających gości targowych. Aż 83 proc. osób wskazuje rynkowe nowości jako najważniejszy powód odwiedzin imprez wystawienniczych. Zdradzamy premierowe ekspozycje WinDoor-tech. Tylko do 18 stycznia wystawcy mogli zgłaszać organizatorowi targów WinDoortech – Grupie MTP...

Nasi partnerzy