Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Innowacyjne podwaliny pod okna i drzwi

2019-10-17 | Autor: AK
Źródło: SM Produkt

W dzisiejszym artykule przedstawiamy relację z montażu stolarki okiennej w czeskiej Pradze. Klient do swojego domu wybrał okna na profilu Aluplast VIEV 5000 z nakładką aluminiową od jednego z czeskich producentów okien na profilach Aluplast, wyposażone w okucia kryte Sigenia-Aubi i system zdalnego sterowania otwieraniem okien. Pod oknami zastosowano podwaliny wyprodukowane przez firmę SM PRODUKT na bazie purenitu i merenitu.

SM Produkt to producent innowacyjnych profili izolacyjnych do wszystkich rodzajów drzwi i okien, a w szczególności pod drzwi przesuwne typu HS. Produkty te otrzymały wyróżnienie w programie Innowacyjne Rozwiązanie Branży Stolarki 2019 przyznawane przez Stolarkę VIP.

Co to takiego jest ten purenit?

Purenit jest materiałem funkcjonalnym na bazie sztywnej pianki poliuretanowej o dużej termoizolacyjności. Jego gęstość właściwa to 550 kg/m2 – tym samym jest on przy swojej stabilności, twardości i izolacyjności cieplnej materiałem” wagi lekkiej”. Jako dyfuzyjnie otwarty posiada fascynujące właściwości klimatyczne. W warunkach wilgotności purenit wykazuje niezwykłe cechy, dystansując wyraźnie możliwości drewna. Nawet ekstremalna i długotrwała wilgotność praktycznie nie powoduje zniekształceń.
Skrajnie niski współczynnik µ wynoszący 8-12 sprzyja przenikaniu pary wodnej. Wchłonięta woda zostaje bez przeszkód wydalona.  Purenit nie gnije, nie pleśnieje, cechy te predestynują go do bycia wykorzystywanym przy produkcji elementów budowlanych i przy pracach montażowych.
SM Produkt wytwarza profile z purenitu o szerokościach 50,60,70 i 80 mm. Maksymalne długości profili w jednym elemencie to 2,44 m.b. Ta długość ze względów transportowych skierowana jest głównie do fabryk okien, gdzie profile są przykręcane bezpośrednio do okien na etapie produkcji i tak doposażone okno trafiło na naszą budowę.
Podobny schemat działania odbywa się na rynkach czeskim, słowackim niemieckim i w Austrii, gdzie firma SM Produkt dostarcza swoje produkty.


Przede montażem


Po montażu


Między ramą a purenitem zastosowano uszczelnienie za pomocą MS Polimeru (klejo-uszczelniacza) od strony wewnętrznej i taśmy rozprężnej od strony zewnętrznej. Całe okno uszczelnione na folie okienne wewnętrzne (paroizolacyjne) i zewnętrzne (paroprzezpuszczlne)
Ze względu na specyfikę naszego rynku, gdzie przykręcanie podwalin odbywa się zazwyczaj na budowie po dostawie okien, przygotowane są profile o długościach 1,22 m.b. lub przycięte   pod konkretne wymiary okien i drzwi.Profile frezowane są zgodnie z otrzymanymi od klienta rysunkami. Dodatkowo od spodu mogą być przygotowane otwory pod śruby umożliwiające skręcenie podwaliny z ramą okienną.


Pod drzwi przesuwne typu HS zastosowano podwaliny z Merenitu. Merenit to połączenie płyty izolacyjnej z purenitu w połączeniu z twardym XPS. Dzięki temu uzyskujemy lepsze właściwości izolacji niż sam purenit. Jest to profil szczególnie dedykowany do drzwi HST. Stolarka okienna wyposażona będzie jeszcze w żaluzje zewnętrzne ze skrzynkami izolacyjnymi wykonanymi z purenitu produkcji SM Produkt.
Dodatkowe informację handlowe i wsparcie techniczne, odnośnie prezentowanych produktów udzielą doradcy z firmy dookien.pl, która jest przedstawicielem SM Produkt w Polsce.

Przeczytaj także

W Yawal mamy Seaside w standardzie.

Rozważasz zakup systemów profili aluminiowych do okien i drzwi dla strefy narażonej na szkodliwe czynniki atmosferyczne np. nadmorskiej? Albo po prostu chcesz zapewnić maksymalną trwałość powłoki lakierowanej proszkowo w swoich oknach i drzwiach z aluminium? Koniecznie przyjdź do Yawal, ponieważ...

Grubo ponad 1 mld obrotu. Aluplast ma się czym pochwalić.

Aluplast w październiku br. przekroczył miliard złotych przychodów Październik to kolejny przełomowy moment w historii firmy Aluplast w Polsce. Na początku miesiąca po raz pierwszy wartość sprzedaży realizowana przez Aluplast Sp.  z o.o. przekroczyła poziom 1 miliarda PLN. Na przełomie...

Nasi partnerzy