Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

MB-MM50N – nowoczesna fasada w skandynawskim duchu

2024-04-24 | Autor: AK
Źródło: Aluprof

Budownictwo skandynawskie, znane z minimalizmu, funkcjonalności i harmonii z naturą, jest symbolem nowoczesnego podejścia do projektowania. Architektura typowa dla tego regionu Europy wyróżnia się też prostotą – brak tu zbędnych ozdobników, które zastępują czyste linie i proste formy. W założenia budownictwa skandynawskiego doskonale wpisuje się najnowsza propozycja Aluprof – fasada słupowo-ryglowa o wysokiej izolacyjności termicznej MB-MM50N. Mimo że powstała z myślą o spełnieniu wymagań tamtejszego rynku, dzięki bardzo dobrym parametrom termicznym oraz zastosowanym w niej unikalnym rozwiązaniom sprawdzi się też w każdym innym miejscu na świecie.

Stworzona z myślą o ochronie środowiska

Budownictwo skandynawskie, będące doskonałym przykładem udanego połączenia estetyki, funkcjonalności i dbałości o środowisko, od lat stanowi inspirację dla architektów na całym świecie. Przykładem produktu posiadającego wszystkie cechy typowe dla rozwiązań konstrukcyjnych wykorzystywanych w tej części Starego Kontynentu jest, stworzona z myślą o potrzebach tamtejszego rynku, fasada MB-MM50N. Dzięki zastosowaniu do jej produkcji aluminium, które jest jednym z najbardziej ekologicznych materiałów i może być wielokrotnie poddawane recyklingowi, najnowsza propozycja firmy Aluprof świetnie wpisuje się w charakterystyczną dla skandynawskiego budownictwa troskę o naturę. Ekologiczne podejście do projektowania jest zresztą fundamentem tamtejszej architektury – budynki tworzone są z myślą o energooszczędności i ograniczeniu emitowanych przez nie gazów cieplarnianych (redukcja śladu węglowego). W przypadku MB-MM50N wymóg ten udało się spełnić dzięki zastosowaniu wysokiej jakości uszczelek zapewniających doskonałą izolacyjność termiczną – Uf od 0,62 W/(m2K), która przekłada się na niskie koszty ogrzewania i klimatyzowania budynku i sprawia, że jego efektywność energetyczna wzrasta. Warto też podkreślić, że jednym z wyróżników ściany słupowo-ryglowej MB-MM50N jest wykorzystanie kształtowników o szerokości od 50 do 225 mm i konstrukcyjne powiazanie systemu z fasadą MB-MT50N, dzięki czemu jej komponenty i sposób ich wytwarzania spełniają wymogi zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo zastosowane w najnowszej propozycji Aluprof rozwiązania umożliwiają optymalizację ilości materiałów niezbędnych do wykonania fasady.

Sposób na pełne światła i otwarte na przyrodę wnętrza

Typowe dla państw skandynawskich długie zimy i krótkie dni, przekładające się na niewielką liczbę godzin ze słońcem, wpłynęły na dążenie tamtejszych architektów do maksymalnego wykorzystania naturalnego światła. Duże okna, często sięgające od podłogi do sufitu, są charakterystyczne dla budownictwa północnej Europy i pozwalają z jednej strony doświetlić wnętrza, z drugiej zaś – otworzyć je na otaczającą budynek przyrodę. Dzięki zastosowanemu w fasadzie MB-MM50N połączeniu słup-rygiel o wysokiej nośności, projektanci zyskują możliwość tworzenia imponujących szklanych ścian, w których ciężar szkła może wynosić nawet 880 kg. Rozwiązanie Aluprof wpisuje się w założenia architektury skandynawskiej z jeszcze jednego powodu – pozwala bowiem na konstruowanie popularnych w tamtym regionie segmentów z profili fasadowych zamiast okiennych kwater stałych. Jednocześnie MB-MM50N pozostaje kompatybilny z popularnym na Półwyspie Skandynawskim system mocowania Adjufix.

Funkcjonalność i łatwość montażu

Choć jednym z wyznaczników stylu skandynawskiego jest minimalizm, tamtejsi architekci dużą wagę przykładają także do zapewnienia użytkownikom i mieszkańcom budynków maksymalnego komfortu podczas ich użytkowania. Nic więc dziwnego, że tworząc rozwiązanie przede wszystkim na rynki północnoeuropejskie, Aluprof zadbał m.in. o kwestię maksymalnego ułatwienia pracy projektantom, producentom ślusarki otworowej i montażystom. Fasada MB-MM50N to pierwszy w ofercie firmy system skręcany, w którym słupy i rygle są prosto cięte (na 90 stopni) i tym samym nie wymagają  czasochłonnych obróbek, takich jak podcinanie rygla, a to z kolei znacznie upraszcza proces fabrykacji konstrukcji. Dodatkowo rozwiązanie umożliwia skręcanie profili i składanie tzw. drabin w hali produkcyjnej, co ułatwia magazynowanie komponentów i stanowi duże ułatwienie dla producentów fasad. Na docenienie zasługuje też fakt, że zastosowane w tym rozwiązaniu innowacje, takie jak ciepły izolator XPET zapewniający precyzyjne „prowadzenie” wkrętu, jeden typoszereg kształtowników i możliwość montażu konstrukcji w układzie słup (pion) – słup (poziom, jako rygiel) czy opcja szybkiego montażu segmentów konstrukcji i łączenia ich za pomocą tzw. słupów połówkowych, sprawiają, że MB-MM50N znacznie skraca czas niezbędny do montażu konstrukcji na placu budowy. Tym samym rozwiązanie oferowane przez Aluprof zostało w pełni dostosowane do prefabrykowania całych segmentów (oprócz szyby) i składania ich już na budowie.

Jeden produkt, wiele korzyści

Budownictwo skandynawskie charakteryzuje się minimalizmem i funkcjonalnością, a dodatkowo duży nacisk kładzie na kwestie zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej. Fasada MB-MM50N firmy Aluprof, dzięki wysokiej izolacyjności termicznej oraz możliwości tworzenia estetycznych, funkcjonalnych ścian, doskonale wpisuje się w te kryteria. Jej modułowa konstrukcja umożliwia efektywne wykorzystanie materiałów i przyspiesza proces budowy, co jest zgodne z ideą minimalnego wpływu na środowisko. Ponadto możliwość zastosowania szerokiego zakresu elementów otwieranych i dużych powierzchni szklanych pozwala na maksymalizację dostępu do naturalnego światła, co jest jednym z najważniejszych wyróżników skandynawskiego designu. Wprowadzenie na rynek tak nowatorskiego rozwiązania, które łączy w sobie wysoką funkcjonalność z dbałością o aspekty ekologiczne, świadczy o innowacyjności marki, głębokim zrozumieniu przez nią wymagań współczesnego budownictwa i jej zaangażowaniu w promowanie założeń gospodarki obiegu zamkniętego.

Więcej informacji na temat produktów firmy Aluprof na stronie: www.aluprof.com.

Przeczytaj także

Szymon Marciniak ambasadorem marki Aluprof. Międzynarodowy sędzia piłkarski wesp...

Szymon Marciniak, międzynarodowy sędzia piłkarski, został ambasadorem marki Aluprof – dostawcy innowacyjnych systemów aluminiowych przeznaczonych do produkcji okien, drzwi, fasad i osłon przeciwsłonecznych. Nawiązanie współpracy z arbitrem to część szerszej strategii spółki, w ramach której chce ona jeszcze mocniej zaznaczyć...

Grupa Petecki z firmą OP Invest otworzyła nowy salon sprzedaży w Nowym Sączu.

5 stycznia w Nowym Sączu miało miejsce uroczyste otwarcie nowego salonu sprzedaży OP Invest przy współpracy z Grupą Petecki. To kolejny etap rozwoju obu firm na polskim rynku. Uroczyste otwarcie nowego showroomu na mapie Polski odbyło się przy udziale przedstawicieli...

Nasi partnerzy