Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Nie ma pracowników do montażu okien

2021-02-12 | Autor: Stolarkavip
Źródło: stolarkavip

Pięta achillesowa naszej i nie tylko naszej branży – monterzy, dekarze i inni wysoko wykwalifikowani pracownicy fizyczni, ale kompetentni, bez nałogów, uczciwi i odpowiedzialni. Ten komunikat na stronie internetowej jednego z lokalnych producentów jest tylko jednym z wielu, setek, a może nawet tysięcy ogłoszeń o pracę w sektorze budowalnym, w tym w sektorze montażu okien i drzwi, etc.

Chroniczny brak pracowników, brak wystarczających umiejętności, ale także brak dyscypliny i co nie mniej ważne także brak specjalistycznego sprzętu, ułatwiającego pracę tymże ludziom jest widoczny gołym okiem.

Jeżeli polscy producenci chcą więcej sprzedawać to z pewnością nie będzie to Polska, z tej prostej, prozaicznej przyczyny - nie będzie komu tego "więcej" zamontować, serwisować. Okres zimowy także nie sprzyja montażom, tak więc wiele prac zostanie opóźniona, czy nawet przesunięta o 2,3 a nawet 4 tygodnie. Teoretycznie można to nadrobić, kiedy będzie cieplej i widniej, ale czy będą chętni do pracy do godz. np. 21 w czerwcu czy lipcu, lub chętni poświęcać całe soboty na budowie.

Pozostaje mieć nadzieję, że szybsza automatyzacja produkcji i większa wydajność pójdzie w parze z lepszym, szybszym, bezpieczniejszym i także po części „umaszynowionym” montażem stanie się regułą, a nie wyjątkiem. Tego sobie życzmy.  Trzeba jednak zdecydowanie postawić na eksport i wysoką specjalizację, czyli większa wartość przy takim samym wolumenie sprzedaży. Więcej na ten temat na zbliżającym się wielkimi krokami 30. Konwencie Stolarki VIP.

Przeczytaj także

Roto podsumowuje rok 2018 – światowe trendy w gospodarce wpłyną na rynek stolark...

Grupa Roto, międzynarodowy producent systemów okuć do okien i drzwi, zamyka 2018 rok z 5% wzrostem względem ubiegłego roku. Dobre wyniki Grupy na świecie są efektem inwestycji i realizowanej strategii korzyści dla klienta. Zdaniem ekspertów sytuacja polityczna na świecie może...

VORNE, czyli przedsiębiorstwo o innowacyjnych metodach produkcji

VORNE to przedsiębiorstwo o innowacyjnych metodach produkcji. Wytwarza produkty światowej klasy na rynek turecki oraz do ponad 40 krajów na świecie. Produktem VORNE są wysokiej jakości okucia obwiedniowe oraz ich elementy przeznaczone  do okien i drzwi: rozwieranych; rozwierano-uchylnych; przesuwnych -...

Nasi partnerzy