Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Nie ma pracowników do montażu okien

2021-02-12 | Autor: Stolarkavip
Źródło: stolarkavip

Pięta achillesowa naszej i nie tylko naszej branży – monterzy, dekarze i inni wysoko wykwalifikowani pracownicy fizyczni, ale kompetentni, bez nałogów, uczciwi i odpowiedzialni. Ten komunikat na stronie internetowej jednego z lokalnych producentów jest tylko jednym z wielu, setek, a może nawet tysięcy ogłoszeń o pracę w sektorze budowalnym, w tym w sektorze montażu okien i drzwi, etc.

Chroniczny brak pracowników, brak wystarczających umiejętności, ale także brak dyscypliny i co nie mniej ważne także brak specjalistycznego sprzętu, ułatwiającego pracę tymże ludziom jest widoczny gołym okiem.

Jeżeli polscy producenci chcą więcej sprzedawać to z pewnością nie będzie to Polska, z tej prostej, prozaicznej przyczyny - nie będzie komu tego "więcej" zamontować, serwisować. Okres zimowy także nie sprzyja montażom, tak więc wiele prac zostanie opóźniona, czy nawet przesunięta o 2,3 a nawet 4 tygodnie. Teoretycznie można to nadrobić, kiedy będzie cieplej i widniej, ale czy będą chętni do pracy do godz. np. 21 w czerwcu czy lipcu, lub chętni poświęcać całe soboty na budowie.

Pozostaje mieć nadzieję, że szybsza automatyzacja produkcji i większa wydajność pójdzie w parze z lepszym, szybszym, bezpieczniejszym i także po części „umaszynowionym” montażem stanie się regułą, a nie wyjątkiem. Tego sobie życzmy.  Trzeba jednak zdecydowanie postawić na eksport i wysoką specjalizację, czyli większa wartość przy takim samym wolumenie sprzedaży. Więcej na ten temat na zbliżającym się wielkimi krokami 30. Konwencie Stolarki VIP.

Przeczytaj także

Firma Hörmann rozszerza ofertę bram przemysłowych

Firma Hörmann uzupełniła swoją ofertę bram przemysłowych o elastyczne szybkobieżne bramy składane. To bramy, których kurtyna składa się, a nie roluje, jak w zwykłych elastycznych bramach szybkobieżnych. Duża prędkość ich otwierania i zamykania usprawnia pracę, ogranicza przeciągi i zmniejsza straty...

Taśma wielofunkcyjna ISO-BLOCO HYBRATEC MF1 – przebadana zgodnie z nową normą DI...

Od momentu wejścia w życie nowej normy DIN 18542:2020 obowiązują nowe kryteria badawcze w szczególności dla taśm wielofunkcyjnych. ISO-Chemie jako jeden z pierwszych producentów taśm uszczelniających przebadał zgodnie z nową normą DIN, swoją wielofunkcyjną taśmę uszczelniającą fugi z klasy premium...

Nasi partnerzy