Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Pozbud sprzedany

2020-05-12 | Autor: gec consulting grzegorz cendrowski
Źródło: Stolarkavip

Pozbud sprzedany! Roman i Tadeusz Andrzejak, mniejszości udziałowcy firmy, ale z tzw. złotą akcją sprzedali swoje pakiety w firmie Pozbud S.A. Firma powstała 47 lat wstecz czyli w 1973 roku. Nie było łatwo, jako to w polskiej rzeczywistości - były wzloty i kłopoty, były duże inwestycje i sukcesy, ale pandemia koronawirusa zrobiła swoje, a może to tylko przyspieszyło sprzedaż spółki?

Pierwsi pisaliśmy o problemach spółki w czasie pandemii, pisaliśmy o bardzo niskich notowaniach i stało się. Kto i za ile odkupił te akcje?  Prezes firmy DWD System Wojciech Wika-Czarnowski. A czym zajmuje się firma DWD System? Gzymsy, świetliki tunelowe, odwodnienia, elementy mostów – działa w Polsce i Niemczech z dużymi sukcesami, Teraz przyszła pora na stolarkę i to od razu z wyższej półki. Nie ma co ukrywać, że akcje firmy Pozbud SA (dzisiaj jedna akcja kosztuje 82 gr) są bardzo, bardzo niskie. Na początku notowań i to już ponad 8 lat wstecz akcje firmy warte były prawie 6 zł za szt. Historycznie firma pozyskała z Giełdy około 38 mln, inwestując w zakład w Słonawie i salon/biura w Wysogotowie. Pozbud dużą cześć przychodu generował z deweloperki i branży remontowo-budowlanej.

Z tego co wiemy to P.P. Andrzejak sprzedali swoje akcje po 1 zł za sztukę. Był to bardzo łakomy kąsek w naszej branży dla potencjalnego inwestora, tym bardziej, że park maszynowy, fabryka, salon sprzedaży, klienci firmy Pozbud to może być bardzo dobra inwestycja. Gwoli przypomnienia w ubiegłym miesiącu stery firmy przejął partner firmy Pozbud, Łukasz Fojut z firmy Agnes i został Prezesem, a od dzisiaj już zupełnie nowe i znacznie poważniejsze zmiany właścicielskie i to na zawsze.

Ciekawe czy nowy właściciel (mniejszościowy) dokona wezwania do sprzedaży/zakupu) pozostałych akcji firmy Pozbud, po to, że by ją zdjąć z warszawskiego parkietu (Giełdy Papierów Wartościowych)? Czas pokaże... Czy inne polskie firmy takie jak Selena SA i Grupa Kęty SA mogą mieć potencjalnych nowych inwestorów? Akcje każdej z tych i innych notowanych na Giełdzie firm są kupowane i sprzedawane każdego dnia. Któż to wie, faktem jest, że wiele polskich firm może spodziewać się mniej lub bardziej wrogich przejęć lub sprzedaży z dużym "rabatem" jak to miało miejsce w przypadku fabryki okien i drzwi drewnianych firmy Pozbud ze Słonaw (fabryka) i Wysogotowa (salon).

Przeczytaj także

Aluplast w drodze po miliard

Fot. Ul. Profilowa 1 – nowy zakład Aluplast w Nagradowicach, II etap inwestycji  Poznański producent systemów okiennych z PVC podsumował rok 2021, który zakończył się osiągnięciem rekordowego poziomu przychodów ze sprzedaży w wysokości ponad 975 milinów złotych. Oznacza to wzrost...

Nagrodzone salony okien i drzwi

Większość firm w branży stolarki budowlanej miała szczęście i nie doświadczyła kryzysu podczas Covid'u. Obecnie biznes na całym świecie znajduje się w sytuacji niepewności, co nie napawa optymizmem. Co zatem zrobić, aby to przetrwać i obronić się? W takiej sytuacji...

Nasi partnerzy