Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Roto Technologia Okien i Drzwi: Rok 2021 oceniamy bardzo pozytywnie

2021-11-28 | Autor: AK
Źródło: ROTO Frank Okucia Budowlane

Firma Roto Frank Fenster- und Türtechnologie GmbH (FTT) podsumowała sprzedaż i sytuację na rynkach międzynarodowych w mijającym roku. Dobre wyniki i rosnący udział w rynku są efektem utrzymania wysokiej zdolności dostaw na świecie. Zarząd Roto FTT zapowiedział dalsze działania w obszarze cyfryzacji procesów produkcji i sprzedaży.

Zdjęcie: Roto vernetzte_Produktion.jpg. Produkcja w Roto Fenster- und Türtechnologie (FTT): Podczas codziennych spotkań rejestrowany jest stan realizacji zamówienia i odpowiednie wykorzystanie maszyn.

„Doskonale poradziliśmy sobie w kolejnym niezwykle wymagającym roku 2021 i jesteśmy zadowoleni z wyników. Dotyczy to w równym stopniu sprzedaży, zysków i udziałów w rynku” – mówił Marcus Sander, prezes Roto Frank Fenster- und Türtechnologie GmbH (FTT) podczas 16. Międzynarodowej Konferencji Prasowej Grupy Roto, w listopadzie w Düsseldorfie.  Zdaniem zarządu Roto FTT jednym z kluczowych czynników sukcesu firmy jest utrzymanie wysokiej niezawodności dostaw na świecie, mimo poważnego kryzysu surowcowego. Sprzyja temu konsekwentnie realizowana cyfryzacja, której efektem są korzyści dla producentów stolarki: szybsze, przejrzyste i wydajniejsze procesy.

Kompetencje Roto we wszystkich segmentach produktowych

Podczas konferencji, zarząd Roto FTT podsumował sytuację firmy na arenie międzynarodowej. Szacowana wartość rynku sięgała ok. 3,4 mld euro w 2020 roku, utrzymując poziom poprzedniego roku. Udział poszczególnych segmentów produktowych nie uległ zmianie. Okucia rozwierno-uchylne odnotowały największy udział rynku (35%), w dalszej kolejności plasują się: asortyment do drzwi (25%), systemy przesuwne (23%), okucia do okien otwieranych na zewnątrz (11%) oraz systemy Casement & Awning (6%). Do dobrych wyników przyczyniają się konkretne rozwiązania w każdym z segmentów: najnowsze okucie Roto NX, rozwiązania systemowe do drzwi wejściowych – zamki, zawiasy, progi, a także technologie przesuwne Roto Patio Inowa. Oprócz dostępności i terminowości dostaw, atutem rozwiązań Roto jest ich modułowość i kompatybilność. Umożliwia to klientom produkcję stolarki z wykorzystaniem mniejszej liczby elementów, przy jednoczesnym spełnieniu najwyższych wymagań inwestorów i użytkowników.

Zdjęcie: Roto Transportfahrzeuge.jpg. Cyfryzacja mobilna w Roto FTT: bezzałogowe pojazdy transportowe pomiędzy magazynem a linią produkcyjną.

Sytuacja na światowych rynkach

Wspólnym mianownikiem wszystkich rynków są zarówno wyzwania związane z pandemią i dostępnością surowców, jak i odnotowane wzrosty, dzięki stabilnym dostawom Roto. W Ameryce Północnej trend coraz większych okien i drzwi zadecydował o udanej współpracy z nowymi klientami. W Ameryce Południowej negatywnym czynnikiem jest wciąż niestabilna sytuacja polityczna i wyzwania makroekonomiczne. Mimo to branża budowlana odnotowała wzrosty m.in. w Argentynie, Brazylii i Chile.

Podobne zróżnicowanie dotyczy regionu europejskiego. Motorem napędowym w segmencie uchylno-rozwiernych, Door czy Sliding, jest rosnąca fala renowacji, a także nowości rynkowe Roto i terminowość dostaw. Ten ostatni czynnik przyczynił się do pozyskania nowych klientów i zwiększenia udziałów w rynku. Rozwój w poszczególnych regionach Europy zależy od indywidualnych uwarunkowań. O ile w krajach niemieckojęzycznych: Niemcy, Austria, Szwajcaria, w krajach Beneluksu, Francji i Włoszech bilans jest wyraźnie dodatni, to w budownictwie Wielkiej Brytanii nadal trwa poważny kryzys. W Skandynawii panuje stagnacja, a Hiszpania, Portugalia i Grecja okazały się odporne na wahania rynku, pomimo kolejnej fali pandemii. Mimo to, jak podkreślał Marcus Sander, nawet na rynkach o wynikach poniżej przeciętnej, Roto odnotowało wyraźne zyski.

W obszarze Azji i Pacyfiku aktywność rynkowa w największym stopniu ucierpiała z powodu niedoborów materiałów i drastycznego wzrostu cen surowców. W Chinach odbija się to negatywnie na inwestycjach w nowe budownictwo w mniejszych miastach. W metropoliach zapotrzebowanie na nowe budynki zostało w dużej mierze zaspokojone. Także tu rynek zmierza w kierunku renowacji i modernizacji. W poszczególnych krajach pozostałej części regionu nadal obowiązują surowe ograniczenia dotyczące COVID-19. Mimo trudnej sytuacji wynik Roto FTT w obszarze Azji i Pacyfiku zasługuje na pozytywną ocenę. Dzięki portfolio okuć w ekskluzywnym segmencie rynku, udanemu wprowadzaniu produktów na rynek i ciągłości dostaw, firma zyskała dodatkowe przewagi konkurencyjne.

Cel: stabilizacja wzrostu

Podsumowując wyniki Roto FTT na świecie Marcus Sander podkreślił, że „w 2021 roku wiele zadań udało się zrealizować zgodnie z planem”. Efektem jest wyraźny dwucyfrowy wzrost sprzedaży, wysoka rentowność, a tym samym dalsza konsolidacja siły ekonomicznej firmy i wzrost udziału w rynku. Udało się to zrealizować m.in. poprzez rozbudowę mocy produkcyjnych – dzięki produkcji regionalnej możliwa jest gwarancja dostaw na całym świecie – ale także poprzez rozwój usług cyfrowych. W tym kontekście prezes Roto FTT zwracał uwagę na podejście Roto do kwestii zdrowia pracowników, które w czasach pandemii obejmują kompleksowy pakiet działań profilaktycznych.

Prognozując nadchodzący rok, szef Roto FTT stwierdził, że „wyzwania starego roku pozostaną wyzwaniami w 2022 roku”. Trudno jest wiarygodnie przewidzieć, kiedy pandemia zostanie ostatecznie przezwyciężona, a rynki surowców ponownie się znormalizują. Jednak w tym przypadku Roto spodziewa się zauważalnego rozluźnienia napięcia do połowy przyszłego roku. Jako kolejny czynnik ryzyka wymieniano możliwe konsekwencje rosnących kosztów w budownictwie i ich wpływu na popyt.

Digitalizacja produkcji: wymagająca, ale niezbędna

Prezes Roto FTT wymienił cyfryzację wszystkich procesów firmy, jako ważny element wsparcia w wymiarze długoterminowym. Dla Roto jest to narzędzie, które przyspiesza procesy i służy strategicznym celom firmy: korzyściom klienta. Obecnie największy nacisk kładziony jest na rozszerzenie ram e-biznesu, tworzonych w ciągu ostatnich kilku lat, i zabezpieczeniu własnej rentowności. Dla Roto FTT z 15 zakładami produkcyjnymi na całym świecie i sprzedażą na wszystkich kontynentach jest to zadanie wymagające i niezbędne.

Zdjęcie: Roto Bedienpanel.jpg. Postęp cyfrowy: sterowanie w pełni zautomatyzowanym systemem pakowania ramienia rozwórki Roto NX za pomocą panelu sterowania. Urządzenie prezentuje możliwe ryzyka i kroki niezbędne do ich usunięcia.

Przykładem najważniejszych obszarów działania jest produkcja – poszczególne etapy digitalizacji zmierzają do optymalizacji i większej wydajności maszyn i narzędzi. Dla klientów widocznym efektem jest poprawa jakości dostaw i produktów. Lista projektów już zakończonych, trwających lub zaplanowanych do realizacji w najbliższym czasie jest długa. Obejmuje m.in.: pozyskiwanie danych maszynowych online, roboty współpracujące (coboty), bezzałogowe systemy transportowe, cyfrowe zarządzanie częściami zamiennymi, automatyzacja magazynu z wykorzystaniem dronów czy druk 3D.

Znaczenie cyfryzacji rośnie w dziedzinie konstrukcji. Wirtualne testy produktów znacznie skróciły czas ich opracowywania. Symulacje numeryczne zapewniły obliczenia ilościowe, a tym samym precyzyjne wykluczenie słabego punktu. Cyfryzacja ma także stałe miejsce w sprzedaży. Konfigurator okuć Roto Con Orders oferuje możliwość połączenia z systemem SAP i serwerami dealerów. Z kolei platforma komunikacyjna Roto City umożliwia wsparcie partnerów rynkowych prezentacjami, w dowolnym czasie i miejscu. Obecnie przygotowywany jest spersonalizowany portal dla klientów zapewniający na całym świecie dostęp do informacji i funkcjonalność, dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Prezes Roto FTT Marcus Sander nie ma wątpliwości, że „przyszłość należy do cyfrowego łańcucha wartości”.


Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.roto-frank.pl. 

Przeczytaj także

Winlet maszyny do pozycjonowania i przenoszenia przeszkleń. Znaczna poprawa waru...

Roboty do instalacji szkła…i nie tylko Zmienia się architektura naszych budynków, widzimy coraz odważniejsze projekty architektów, otwieramy się na świat. Duże przeszklenia to przede wszystkim więcej światła i komfortu w naszym domu czy mieszkaniu. Ich urok polega na ogromnych powierzchniach...

Rekomendowane Salony Okien i Drzwi w Polsce

Salony z klasą, czyli Rekomendowane Salony Okien i Drzwi. Kliknij w mapę poniżej, żeby znaleźć salon blisko ciebie.  

Nasi partnerzy