Menu
Problemy piętrzą się przed firmami, czy eksport pomoże?
Czy naprawdę wiemy jak, gdzie i za ile eksportować? Czy naprawdę mamy odpowiednie kadry do tego, żeby być skutecznym eksporterem. Czy stosujemy automatyzację, robotyzację i informatyzację, włącznie z AI (sztuczną inteligencją) na dużą skalę? Czy w końcu znamy rynki, na które eksportujemy lub zamierzamy eksportować i dlaczego jeszcze niektóre firmy zwlekają z rozpoczęciem eksportu. Te pytania nie powinny pozostać bez odpowiedzi, szczególnie teraz, kiedy wiele firm może doświadczyć jeszcze większego spadku sprzedaży w Polsce, a niektóre z nich także w eksporcie.
Wypowiedź z ostatnich dni… „Ktoś kiedyś powiedział, że zarządzanie biznesem jest czynnością intelektualnie trywialną, gdyby nie jedna rzecz: ludzie. (...) U nas jest jeszcze genetyczne obciążenie takim folwarcznym stylem zarządzania – ocenił prof. Koźmiński (założyciel najlepszej prywatnej szkoły biznesu w Polsce – przyp. autora)” dla money.pl. Zapytany, co by poradził osobom, które chcą stworzyć swój biznes, prof. Koźmiński odpowiada: „Muszą być przygotowane na kilkukrotne bankructwo".
Brzmi może trochę brutalnie, dramatycznie, ale przed nami czasy, które nie będą ani łatwe, ani przyjemne, ani też przewidywalne czy podobne to tego, co już było. Taka huśtawka i nieprzewidywalność dotyczą wszystkich firm, również z naszej branży. Czy jesteście Państwo gotowi na nową erę i nowe wyzwania w biznesie? Nie ma co czekać, trzeba działać.
Kto jest najbardziej zagrożony pełzającą recesją? Dlaczego recesją? Dlatego, że sprzedaż nie rośnie, eksport nie rośnie, rosną za to koszty, a to dopiero początek podwyżek i to nie tylko energii i płac. Powracając do firm, które są zagrożone, z pewnością będzie to sektor MŚP. Te mikro i te duże z pewnością sobie poradzą, po pierwsze z uwagi na mniejsze koszty, są też bardziej mobilne i szybciej przystosowują się do zmian. Te drugie (duże) dlatego, że mają efekt skali, mają pieniądze, mają dużą bazę klientów i są ekspansywne – wyjątki potwierdzają jedynie tę regułę. Przykładem może być firma Drutex, Fakro, Aluprof, Oknoplast, ML System, PressGlass, Dako, Selena etc. Nie wspomnieliśmy o firmie EkoOkna, która co prawda doświadcza w ostatnim czasie pewnych problemów (wstrzymana linia kredytowa przez jeden z banków), ale ciągle jest bardzo dużym i liczącym się graczem na rynku europejskim.
Na te zagadnienia i wiele innych odpowiemy już 19-20 września 2024 r. na I. Forum Eksporterów Stolarki Budowlanej.
Te firmy ciągle inwestują, są bardzo aktywne za granicą, a nawet przejmują inne firmy i prowadzą ekspansję w Europie, ale także na innych kontynentach. Ich marki są coraz bardziej rozpoznawalne i z pewnością marżowość jest także na bardzo wysokim poziomie. Ciekawą sprawą jest także konsolidacja rynku stolarki w Polsce. Dziesiątki firm już są podmiotami przejętymi przez kapitał zagraniczny i w dużej części tam też dostarczają swoje wyroby.
Polskie firmy także poszukują okazji do przejęcia innych polskich firm. Dobrym przykładem może być przypadek przejmowania (w trakcie realizacji) znanej firmy Selt przez potentata, do którego należy firma Aluprof, czyli Grupę Kęty. To naprawdę się opłaca i warto, żeby firmy, które chciałyby pozyskać inwestora, także pamiętały o polskich inwestorach w naszej branży.
Powracając do sprzedaży w Polsce i do eksportu polskich okien i drzwi, nie ma już na co czekać, gdyż wymogi tzw. Zielonego Ładu i wiele innych zmian związanych z ochroną środowiska mogą stać się prawdziwym wyzwaniem, a może nawet przyczyną wielu problemów dla nieprzygotowanych firm. Warto wykorzystać potencjał i skierować przynajmniej część swoich środków na ekspansję poza Europę (tam są duże mniejsze restrykcje środowiskowe, mniejsza konkurencja i większa marża). Przykładem mogą być Stany Zjednoczone, Kanada, Arabia Saudyjska, Katar, a nawet Japonia czy Australia. Brzmi fantastycznie? I fantastycznie może być dla tych, którzy tam są lub będą obecni ze swoją stolarką.
Podczas I. Forum Eksporterów Stolarki Budowlanej przedstawimy Państwu tzw. Dekalog Eksportera, który z pewnością pomoże już eksportującym firmom, a także zachęci inne do eksportu. Jeżeli chcecie Państwo już dziś zarezerwować sobie miejsce na I. Forum Eksporterów Stolarki w dn. 19-20 września 2024 r., prosimy napisać TAK – FORUM na adres: forum@stolarkavip.pl lub zadzwonić pod nr tel. 531 561 202.
Serdecznie zapraszam,
Grzegorz Cendrowski