Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Budowlanka ma ból głowy

2020-11-24 | Autor: GEC Consulting Grzegorz Cendrowski
Źródło: Stolarkavip

GUS: rozpoczętych budów mieszkań jest o 18,7 proc. mniej niż przed rokiem. Budowlanka nadal pod kreską.

Mniej mieszkań oddanych do użytku, rozpoczętych budów i pozwoleń w październiku, produkcja też wyraźnie poniżej poziomów z ubiegłego roku. 7% mniej pozwoleń na budowę niż w tym samym okresie 2019 roku. Spadek produkcji budowlano-montażowej w październiku odnotowano we wszystkich jej działach: 'budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej' (-4,0% r/r), 'budowa budynków' (-11,3%) oraz 'roboty budowlane specjalistyczne' (-1,8% rdr), co wskazuje na szeroki zakres spadku aktywności w budownictwie. Według danych GUS, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) we wrześniu  2020 r. zrealizowana przez firmy budowlane zatrudniające powyżej 9 osób była niższa o 9,8% w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku , a przed rokiem był wzrost o 7,6%.

Druga fala pandemii COVID-19 generalnie wyhamowała sprzedaż prawie wszystkiego z wyjątkiem...

Wzrost sprzedaży detalicznej wyhamował wyraźnie w październiku z uwagi na niekorzystny wpływ drugiej fali COVID-19. Z jednej strony gospodarstwa domowe oddolnie ograniczały swoją aktywność zakupową z uwagi na obawy przed zarażeniem się. Z drugiej strony rząd wprowadził w październiku kolejne obostrzenia – objęcie całego kraju strefą żółtą (od 10.10.2020), a następnie czerwoną (od 17.10.2020) – co miało negatywny wpływ na obroty w handlu detalicznym.

Te niekorzystne uwarunkowania znalazły odzwierciedlenie w strukturze sprzedaży detalicznej. Wszystkie kategorie oprócz „meble, RTV, AGD” odnotowały spadek dynamiki sprzedaży w cenach stałych pomiędzy wrześniem i październikiem. W naszej ocenie utrzymujący się szybki wzrost sprzedaży w kategorii „meble, RTV, AGD” (11,9% r/r w październiku wobec 8,6% we wrześniu) jest związany ze zwiększonym zakresem pracy zdalnej oraz wykorzystywaniem przez gospodarstwa domowe okresu zmniejszonej mobilności do przeprowadzenia remontów mieszkań i domów. 

Bank Credit Agricole przewiduje: "ryzyko w górę dla prognozy dynamiki PKB w IV kw. "Podtrzymujemy nasz scenariusz, zgodnie z którym aktywność w budownictwie pozostanie na obniżonym poziomie w najbliższych miesiącach. Oczekujemy, że w IV kw. br. i I kw. 2021 r. czynnikiem ograniczającym produkcję budowlano-montażową będzie druga fala pandemii COVID-19, oddziałująca w kierunku dalszego pogorszenia klimatu inwestycyjnego (firm i osób przyp. aut.) i obniżenia inwestycji przedsiębiorstw. Wsparciem dla tego scenariusza jest odnotowany w listopadzie wyraźny spadek wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie wg GUS oraz silny wzrost odsetka firm z sektora budowlanego wskazujących na poważne lub zagrażające stabilności firmy negatywne skutki pandemii koronawirusa".

Prawdopodobne jest osłabienie inwestycji budowlanych w sektorze prywatnym potrwa ok. 2 lata. Spadki wystąpią głównie w mieszkaniówce, biurach i obiektach handlowych. Kumulacja inwestycji będzie się zmniejszać stopniowo, ale konsekwentnie.

 

W roku przyszłym, nastąpi niestety pogłębienie zjawisk negatywnych; potencjał nowych inwestycji budowlanych będzie dużo mniejszy, a i remonty z powodu społeczno-ekonomicznych następstw epidemicznych, ulegną dalszemu osłabieniu. Wielu potencjalnych inwestorów, np. klientów indywidualnych dysponuje znacznie mniejszymi zasobami związanymi z pogorszeniem się ich sytuacji ekonomicznej.

P.S. W grudniu będzie prawdziwy wysyp wniosków o pozwolenia na budowę, gdyż od stycznia istotnie zmieniają się przepisy dotyczące energooszczędności budynków (czytaj będą droższe).

Przeczytaj także

Koniec pewnej epoki w branży stolarki

Sensacja, mega sensacja i to jaka!!! To bardzo znana firma, to firma z wieloletnią tradycją, to firma która dostarczała okna i drzwi do prawie 100 salonów w całej Polsce i to firma, która właśnie dzisiaj poinformowała swoich partnerów handlowych o...

30 lata marki Wiśniowski, a marka sama mówi za siebie

30 LAT INNOWACJI MARKI WIŚNIOWSKI Nowoczesny park maszynowy, 27 hektarów hal produkcyjnych i produkcja na najwyższym, światowym poziomie – to wszystko zobaczyli goście, którzy 31 lipca br. odwiedzili siedzibę największego polskiego producenta bram, okien, drzwi i ogrodzeń – firmę WIŚNIOWSKI....

Nasi partnerzy