Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Czy jest miejsce na innowacje w ślusarce aluminiowej?

2023-10-12 | Autor: AK
Źródło: Schueco

Aluminium to elastyczny materiał, który zapewnia szerokie możliwości projektowania nowoczesnych elementów okiennych, drzwiowych i fasadowych. Na rynku pojawiają się dziś coraz to nowsze propozycje ślusarki dedykowanej transparentnym elewacjom, jednak czy w tym segmencie pojawiają się rozwiązania, które mogą zmienić kierunek rozwoju branży?

Nowoczesne systemy aluminiowe dostarczają niemal nieograniczonych możliwości projektowania wielkowymiarowych elementów o transparentnym designie. Wciąż zmniejszają się szerokości czołowe profili, zwiększają się maksymalne wymiary pojedynczych okien i drzwi przesuwnych, a jednocześnie poprawiają się ich parametry związane z izolacyjnością cieplną, wodoszczelnością czy odpornością na wiatr. Nowym trendem jest natomiast łączenie kilku funkcji w jednym elemencie tak, aby mógł jednocześnie zapewniać np. doskonały widok, izolacyjność cieplną i ochronę przeciwsłoneczną, a wszystko to przy zachowaniu eleganckiego, minimalistycznego designu. Kolejnym ważnym kierunkiem jest automatyzacja ślusarki, co ma na celu nie tylko zwiększenie komfortu obsługi wielkowymiarowych elementów, lecz także nadanie im inteligentnego charakteru. Wszystko to musi odbywać się przy uwzględnieniu coraz bardziej restrykcyjnych wymagań związanych z redukcją CO2 na każdym etapie cyklu życia produktu. Czy w takich warunkach jest jeszcze miejsce na innowacyjność? Odpowiedzi dostarczają systemy aluminiowe firmy Schüco, która została najlepszym zagranicznym dostawcą „Systemów aluminiowych do okien, drzwi i fasad” w ramach internetowego plebiscytu „Złota 15” organizowanego przez portal Stolarka VIP.

Coraz większe perspektywy na naturę

Wielkoformatowa stolarka to dziś obowiązujący trend, dlatego w projektach nowoczesnych budynków nie może zabraknąć panoramicznych okien i drzwi przesuwnych. System przesuwny serii Schüco AS PD 75.HI wyznacza nowe standardy w zakresie transparentności i indywidualnego dopasowania. W jednej ramie można umieścić maksymalnie cztery skrzydła o maksymalnej wysokości i szerokości do 3500 mm. Ościeżnica wraz z progiem są ukryte w przegrodach budynku, dzięki czemu całość konstrukcji wygląda jak „szklana ściana”. Ponadto w najnowszym wariancie udało się zintegrować w niewidoczny sposób automatykę i tekstylne osłony przeciwsłoneczne o szerokości aż do 18 metrów, które zapewniają skuteczną osłonę przeciwsłoneczną. Takich modnych drzwi przesuwnych przez długi czas nie można było jednak stosować w budynkach wysokich, ze względu na silne obciążenia wiatrem. Zmieniło się to wraz z wprowadzeniem systemu przesuwnego Schüco AS AL 75 Panorama Design z opatentowaną technologią pneumatycznych uszczelnień, które zapewniają wytrzymałość na napory wiatru do klasy C4/B4 i wodoszczelność w klasie E1500. Skrzydła w tym systemie mogą osiągać wysokość do 6 metrów, szerokość do 8 m i masę nawet do 1,8 tony. Innowacyjna ślusarka powinna jednak nie tylko zapewniać imponujący widok na naturę, lecz także umożliwiać wprowadzenie naturalnych i odnawialnych materiałów do aranżacji wnętrz. Z taką myślą powstały nowe okna blokowe oraz panoramiczne drzwi przesuwne serii Schüco WoodDesign o hybrydowym profilu, a także fasady nakładkowe na podkonstrukcji drewnianej serii Schüco AOC TI. Od zewnątrz zachwycają one trwałą, aluminiową powierzchnią o subtelnym wyglądzie, a od wewnątrz – wysokiej jakości powierzchniami z naturalnego drewna. Trend stosowania materiałów naturalnych i odnawialnych jest zgodny z ideą dekarbonizacji branży budowlanej i nowym programem Carbon Control firmy Schüco. W jego ramach udostępniono niedawno m.in. dwa nowe gatunki aluminium o obniżonej zawartości CO2.

Inteligentne, komunikatywne i mobilne

Rozwój aluminiowej stolarki okiennej i drzwiowej zmierza w kierunku coraz większej automatyzacji. Dzięki temu zyskuje ona coraz więcej inteligentnych funkcji i może być nie tylko obsługiwana np. za pomocą smartfonu, lecz także reagować samoczynnie na zmieniające się warunki otoczenia czy dbać o bezpieczeństwo użytkowników. Okna i drzwi przesuwne Schüco mogą być wyposażone w mechaniczne okucia, które umożliwiają ich zdalną obsługę, a także podłączenie do systemu sterowania budynkiem i sieci czujników. Dzięki temu można planować m.in. wietrzenie nocne lub wprowadzać indywidualne ustawienia. Okna mogą np. automatycznie zamykać się w momencie wykrycia niskiej temperatury wnętrza lub uruchomienia się systemu grzewczego. Mogą być również wyposażone w innowacyjny, niezależny energetycznie czujnik SensTrack wireless, który w czasie rzeczywistym wysyła informacje o statusie zamknięcia okna. Tym samym zapobiega przypadkowemu pozostawieniu otwartych skrzydeł, a dzięki samoczynnemu generowaniu energii – nie pobiera jej z sieci i działa nawet jeśli wystąpi awaria sieci energetycznej. Wśród innowacyjnych rozwiązań warto również wymienić wbudowywany bezpośrednio w skrzydło drzwiowe moduł Bluetooth, który umożliwia ich otwieranie smartfonem, nawet bez potrzeby wyciągania go z kieszeni. Drzwi z systemem BlueCon otwierają się automatycznie w momencie wykrycia sparowanego mobilnego urządzenia w polu zasięgu. Drzwi aluminiowe Schüco mogą być także wyposażone we wbudowany wideodomofon z panelem dotykowym, podobnie jak w smartfonach. Za jego pośrednictwem można dzwonić do drzwi, prowadzić rozmowy wideo czy wprowadzać indywidualny kod dostępu. W połączeniu z siecią domową system umożliwia otwieranie drzwi czy prowadzenie rozmowy z osobą stojącą przed drzwiami za pośrednictwem smartfonu. Wszystkie te rozwiązania powstały, by zapewnić jeszcze większy komfort i bezpieczeństwo. Rozwiązania i usługi firmy Schüco doceniła reprezentatywna grupę 330 osób złożona z polskich producentów, dystrybutorów stolarki, mediów i ekspertów branżowych w ramach ankiety branżowej „Złota 15”. Firma Schüco Polska została wybrana najlepszym zagranicznym dostawcą „Systemów aluminiowych do okien, drzwi i fasad”, co potwierdza jej wkład w rozwijanie know-how i innowacyjności w dziedzinie produkcji nowoczesnych okien.


Więcej informacji na stronie: www.schueco.pl

Przeczytaj także

EPPA na spotkaniu w Parlamencie Europejskim

Posłowie Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele przemysłowi i reprezentanci Komisji Europejskiej dyskutują o znaczeniu sektora dla realizacji Zielonego Ładu Unii Europejskiej. 8 lutego poseł Parlamentu Europejskiego Jens Gieseke (EPL) był gospodarzem dyskusji przy okrągłym stole na temat tego, w jaki sposób profile...

Nie ma pracowników do montażu okien

Pięta achillesowa naszej i nie tylko naszej branży – monterzy, dekarze i inni wysoko wykwalifikowani pracownicy fizyczni, ale kompetentni, bez nałogów, uczciwi i odpowiedzialni. Ten komunikat na stronie internetowej jednego z lokalnych producentów jest tylko jednym z wielu, setek, a...

Nasi partnerzy