Branżowy portal stolarki budowlanej
nowości – inspiracje - prawo - edukacja

Idź swoją drogą – Grupa Selena świętuje jubileusz 30-lecia

2022-07-28 | Autor: gec consulting
Źródło: Grupa Selena

Szybkość i elastyczność działania oraz zespół fantastycznych ludzi – zdaniem Jacka Michalaka, prezesa zarządu Grupy Selena, to kluczowe czynniki, by firma odnosiła światowe sukcesy. W połowie lipca globalny producent i dystrybutor produktów chemii budowlanej, wywodzący się z Wrocławia, świętował okrągłe urodziny w gronie ponad 250 pracowników i gości.

– Na początku lat 90. większość polskich firm marzyła, by zostać lokalnym dystrybutorem jakiejś znanej zachodniej firmy. A my postanowiliśmy, że od początku będziemy budować własną markę – podkreślał w jubileuszowym przemówieniu Krzysztof Domarecki (na zdjęciu poniżej), założyciel i główny akcjonariusz Seleny. Wspominał też historię firmy, wymieniając najważniejsze źródła jej sukcesu.


Pierwsza dekada od założenia Seleny w 1992 r. upłynęła jej pod znakiem szybkości. W 1,5 roku firma stworzyła w Polsce 16 lokalnych oddziałów, zajmujących się dystrybucją chemii budowlanej. Dzięki temu po 2 latach Selena miała już 35% udziału w krajowym rynku pian montażowych, uszczelniaczy i klejów. Z kolei od 1996 do 2001 r. powstały zakłady Carina, Orion i Libra, a po 10 latach firma notowała już 100 mln zł obrotów.
Kolejnych 10 lat to międzynarodowa ekspansja Seleny. Nie tylko „po sąsiedzku” – w Rumunii, na Węgrzech, czy w Ukrainie, ale też np. w USA. Paradoksalnie, w wejściu na zagraniczne rynki pomógł też Selenie globalny kryzys z 2008 r. W tym czasie Selena dokonała przejęć m.in. w Turcji czy w Hiszpanii, gdzie przejęła firmę Quilosa –producenta chemii budowlanej nr 1 w tym kraju. Dzięki ekspansji w drugiej dekadzie obroty Seleny wzrosły dziesięciokrotnie, do 1 mld zł.W trzeciej dekadzie Selena skupiła się na konsolidacji i porządkowaniu swoich procesów, działaniach niezbędnych w związku z międzynarodową skalą działalności. Ostatni okres to z kolei czas mierzenia się z zewnętrznymi wyzwaniami, takimi jak pandemia COVID-19 czy wojna w Ukrainie.
– Sukcesy nie rodzą się same, nie powstają z niczego. Są efektem kreatywności, twórczego myślenia, ciężkiej pracy. Warty podkreślenia jest fakt, że oprócz powodzenia w świecie biznesu, Selena nie zapomniała nigdy o odpowiedzialności społecznej; o tym, że jest częścią jeszcze większego projektu, że jest firmą polską – podkreślał Jarosław Kresa, wicewojewoda dolnośląski, jeden z gości jubileuszowego spotkania.

Z Wrocławia na krańce świata
Trzy dekady działalności firmy zaowocowały funkcjonowaniem dziś 32 spółek Grupy Selena w 19 krajach, na 4 kontynentach, jednak jej centrala wciąż, jak na początku, mieści się we Wrocławiu. Jak zaznaczał w swoim przemówieniu Krzysztof Domarecki: Wszystkie ważne dla rozwoju firmy funkcje – laboratorium, centralny zespół badawczo – rozwojowy, zarządzanie strategiczne, fuzje i przejęcia czy marketing – znajdują się w Polsce. I dodał: – Grupa Selena oferuje jedne z najlepszych miejsc pracy w kraju.
Selena stawia na rozwój, zwiększa skalę działania, ale też pogłębia swoją obecność na nowych rynkach.
– Obecność na czterech kontynentach już teraz wyróżnia nas na tle innych polskich firm. Nasz apetyt jednak stale rośnie. W dzisiejszym świecie na sukces składa się kilka czynników. Po pierwsze jest to szybkość, po drugie – elastyczność. I oczywiście ostatni, ale tak naprawdę najważniejszy – ludzie. Bez Was wszystkich sukces Seleny nie byłby możliwy – powiedział Jacek Michalak, prezes zarządu, do zgromadzonych pracowników, przedstawicieli spółek należących do Grupy.

Nowa dekada, nowa przestrzeń

Obchody 30. rocznicy założenia Seleny połączone zostały z uroczystym otwarciem nowej siedziby centrali Grupy. Selena przeniosła się do budynku w kompleksie Business Garden przy ul. Legnickiej we Wrocławiu. Biura Seleny zajmują powierzchnię około 4300 m2 na trzech kondygnacjach.
Budynek posiada certyfikat LEED Platinum – najwyższy z certyfikatów dla tzw. „zielonych budynków”. Wybór nowej siedziby nie jest przypadkowy – Grupa Selena od lat stawia na rozwój i opracowywanie innowacyjnych rozwiązań dla budownictwa, które będą mieć pozytywny wpływ na środowisko. Kompleks oferuje też strefy relaksu, w których pracownicy mogą odpoczywać i uprawiać sport na świeżym powietrzu, oraz rozbudowaną infrastrukturę dla rowerzystów.– Naszą siedzibą na kolejne dekady będzie budynek położony w sercu Wrocławia, postawiony w nowej niskoemisyjnej technologii i zaprojektowany tak, aby wzmacniać pracę zespołową. Bardzo nam zależało na stworzeniu przyjaznego, komfortowego miejsca, które ułatwi nawiązywanie relacji między pracownikami i zapewni twórczą atmosferę, wspierając rozwój całej Grupy Selena – podkreślał Andrzej Zygadło, członek zarządu ds. personalnych.
W uroczystości jubileuszu 30-lecia Seleny oraz otwarcia nowego biura uczestniczyło ponad 250 osób. Liczna grupa pracowników oraz przedstawiciele zarządu spółki świętowali ten dzień wspólnie z Jarosławem Kresą, wicewojewodą dolnośląskim, Markiem Pasztetnikiem, prezesem Zachodniej Izby Gospodarczej, Mateuszem Jarzombkiem, dyrektorem Centrum Wspierania Biznesu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, a także z przedstawicielami firm zaangażowanych w przygotowanie nowej siedziby Seleny.


P.S. Grupa Selena, globalny producent i dystrybutor chemii budowlanej, podsumowała wyniki finansowe w pierwszym kwartale 2022 roku. Spółka zanotowała rekordowe przychody, sięgające 421,6 mln zł – to wzrost aż o 20,6% r/r. O 30,5% wzrósł również zysk operacyjny, który wyniósł 25,8 mln zł. Rentowność brutto sprzedaży wyniosła po I kwartale 2022 roku 32,1%, czyli o 2,3 p.p. więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

 

Przeczytaj także

Firmy Metal-Plast i DekoS dołączają do EPPA jako członkowie stowarzyszeni

Bruksela, dnia 3 października 2023 r. Europejskie Stowarzyszenie Handlowe Dostawców Systemów Okiennych PVC EPPA ma przyjemność powitać w gronie swoich najnowszych członków stowarzyszonych dwie polskie firmy recyklingowe Metal-Plast i DekoS. Dołączenie polskich firm do EPPA jest wyznacznikiem dużej wagi recyklingu...

Termomodernizacja budyków będzie sprzyjać branży stolarki

Warszawa, 12 czerwca 2018 roku "TAK" dla termomodernizacji budownictwa – rezolucja IX Kongresu Stolarki Polskiej. Związek Polskie Okna i Drzwi popiera planowane przez polski rząd inicjatywy odnośnie termomodernizacji budownictwa i postuluje wprowadzenie dotacji, kredytów i ulg w tym zakresie. To...

Nasi partnerzy